Speciální velitelské a spojovací Pandury dostane brigáda rychlého nasazení

Vydáno 13.12.2019
Armáda převzala od společnosti Tatra Defence Vehicle první čtyři speciálně upravené obrněnce Pandur. Dvě velitelsko-štábní a dvě spojovací vozidla budou sloužit vojákům 4. brigády rychlého nasazení. Armáda si objednala celkem dvacet takto upravených vozidel dohromady za více než 2 miliardy korun.  

Obrněnce Pandur ve spojovací modifikaci | foto: TDV

Vojáci mají podle smlouvy z roku 2017 dostat 6 strojů ve velitelsko-štábní úpravě a 14 vozidel ve spojovací verzi. První etapa předávání skončila na základně ve Štěpánově, kde armáda převzala dva spojovací a dva velitelsko-štábní stroje. Firma tím tak splnila podmínky smlouvy pro dodávky v letošním roce. Předávání dalších upravených strojů je plánováno na duben příštího roku.

Každému předání vozidel předchází rozsáhlý komplex testů v podobě podnikových a kontrolních zkoušek u akreditovaných zkušeben i vojskových zkoušek ve výcvikových prostorech a opravárenských základnách české armády.

Podle mluvčího výrobce Andreje Čírtka proces kontroly probíhá bez problémů. K dnešnímu dni je podle jeho slov v různém stádiu rozpracovanosti dalších 7 vozidel. Do konce příštího roku by vojáci měli převzít všech 16 zbývajících strojů.

Společnost Tatra Defense Vehicle se specializuje na vývoj, výrobu, generální opravy a modernizace převážně obrněných a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky. Do jejího portfolia patří právě i výroba, údržba a opravy obrněnců Pandur II, a to díky smlouvě o strategickém partnerství s nadnárodním koncernem General Dynamics European Land Systems (GDELS) z ledna 2015.

Armáda má v současnosti 107 kolových obrněných vozidel Pandur a je jimi vyzbrojena právě expediční 4. brigáda rychlého nasazení.

inc natoaktual.cz