Pákistán vyšetřuje, zda rakety zabily jednoho z vůdců Al-Kajdy

Vydáno 29.07.2008
Při pondělním raketovém útoku v pákistánském jižním Wazíristánu byl údajně zabit jeden z vůdců teroristické sítě Al-Kajda a expert na chemické zbraně a výbušniny Abú Chabáb al-Masrí. Na jeho dopadení Spojené státy vypsaly odměnu 5 milionů dolarů.  

Rakety podle pákistánských úřadů dopadly na stavení poblíž vesnice Azam Warsak, nedalo hranice mezi Pákistánem a Afghánistánem. Při útoku bylo zabito šest osob, mezi nimi údajně i jeden z šéfů Al-Kajdy.

Zprávu s odvoláním na pákistánské zpravodajské služby přinesla agentura AP. Pákistánské úřady nyní vyšetřují, zda byl mezi mrtvými skutečně i Masrí. Agentura se odkazuje na záměrně nejmenované pákistánské zpravodajské důstojníky.

Jeden z nich uvedl, že Masrího manželka byla se zraněními hospitalizována v nemocnici a uvedla, že její manžel zemřel při útoku. Druhý tvrdí, že při útoku byli zabiti dva Pákistánci a čtyři Egypťani, přičemž jedním z nich byl al-Masrí. Identifikaci ztěžuje i skutečnost, že těla zabitých jsou nyní v rukou dalších militantních povstalců.

Zatím opatrně, ale mírně optimisticky se podle AP vyjadřuje i Pentagon s tím, že doposud sice nemá důkazy o Masrího smrti, ale existuje prý "skutečný důvod", proč si myslet, že je Masrí mrtvý. Pro teroristickou síť by byla Masrího smrt citelnou ránou.

Abú Chabáb al-Masrí

Pětapadesátiletý Abú Chabáb al-Masrí egyptského původu patří mezi nejhledanější teroristy světa. Spojené státy na jeho hlavu vypsaly odměnu 5 milionů dolarů. Nepatří mezi hlavní strůjce teroristických útoků, je však považován za experta na výbušniny a chemické a biologické zbraně. Do roku 2001 působil v Afghánistánu a ve výcvikových táborech připravoval bojovníky Talibanu a školil nové teroristy.

Zprávy o smrti al-Masrího se objevily už jednou, a to v roce 2006, kdy byl údajně zabit při raketovém útoku namířeném na druhého nejvýše postaveného muže Al-Kajdy Ajmana Zaváhrího. Pákistánské zdroje tehdy potvrdily, že mezi pěti zabitými byl Masrí, těla se však nikdy nenašla.

K raketovému útoku na údajnou Masrího skrýš došlo jen několik hodin před schůzkou amerického prezidenta George W. Bushe s pákistánským premiérem Jusúfem Razou Gilanim ve Washingtonu. Spojené státy tlačí na Pákistán, aby zasáhl proti Talibanu a bojůvkám Al-Kajdy v příhraničních oblastech s Afghánistánem.

Jednotky ISAF pod velením NATO se od počátku roku potýkají s nárůstem útoků militantních povstalců bývalého vládního hnutí Taliban, a to zvláště v příhraničních oblastech.

Důvodem je podle vojenských velitelů i afghánských úřadů fakt, že nová pákistánská vláda udržuje příměří s bojovníky Talibanu, kteří hornaté hraniční oblasti s Afghánistánem využívají jako útočiště před spojeneckými jednotkami i jako výcvikové tábory pro nové bojovníky.

To ale vede ke zvyšování počtu povstaleckých útoků v Afghánistánu, kam povstalci přes nestřežené hranice lehce vyrážejí ke svým akcím. Situaci několikrát kritizovali představitelé NATO i afghánský prezident Hamíd Karzáí, který vyzval Alianci, aby proti Talibanu zakročila i na pákistánském území.

inc natoaktual.cz