natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Opata ocenil vojáky, kteří zachránili řidiče v autě a topící se rodinu

  28. června 2019  21:37
  Náčelník generálního štábu Aleš Opata v pátek ocenil plaketou za záchranu lidského života čtyři vojáky, kteří letos díky své duchapřítomnosti v dvou případech zachránili životy civilistům. "Máme v našich řadách statečné vojákyně a vojáky," prohlásil.  

  Příslušník 53. pluku průzkumu a elektronického boje Tomáš Neškodný přebírá ocenění od náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty | foto: AČR

  Opata ocenil trojici příslušníků 26. pluku velení, řízení a průzkumu - desátníka Tomáše Vaňka, četařku Nikolu Egidovou a četaře Tomáše Svobodu, kteří v květnu zachránili řidiče civilního automobilu. Ten zkolaboval ve voze na odstavném parkovišti u benzinové stanice na 139 kilometru dálnice D1.

  Trojice si nejprve myslela, že řidič parkující kousek od nich jen spí. Pak si ale vojáci všimli, že muž podivně poškubává hlavou a má modrá ústa. Muže vytáhli ven z automobilu, poskytli mu první pomoc a zavolali záchrannou službu.

  „Velice mě těší, že máme v našich řadách statečné vojákyně a vojáky, kteří se díky svému pohotovému a profesionálnímu jednání zasloužili o záchranu lidského života a tím

  přispívají k budování dobrého jména naší armády. Za to jim patří velké poděkování,“ prohlásil Opata.

  Ten vyznamenal také příslušníka 53. pluku průzkumu a elektronického boje Tomáše Neškodného, který v červnu na jezu „U Karáska“ na řece Blanici zachraňoval dvě tonoucí děti a dva dospělé. „Když jsem obracel seno na louce v Heřmani, přiběhl za mnou starší pán, s tím, že se na jezu někdo topí,“ popsal události Neškodný pro server ministerstva obrany.

  Vzal proto lano a běžel k jezu. Skočil do vody s pomocí lana a kolemjdoucí ženy se mu podařilo z vody vytáhnout obě topící se děti a jejich matku, která chvíli předtím skočila do vody dětem na pomoc. „Pak jsem se vrhnul do vody pro muže – otce rodiny. Ale proud ho odnášel pryč, zachránit se ho bohužel nepodařilo,“ dodal Neškodný.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media