natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Omnipol se poprvé vložil do kauzy kolem letounů CASA

  19. června 2012  12:24
  Do kauzy kolem transportních letounů C-295M se poprvé vložila společnost Omnipol, která nákup strojů pro českou armádu zprostředkovala. Policie podezřívá bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou, že při nákupu letadel způsobila státu škodu 658 milionů korun.  

  Leton C-295M CASA českých vzdušných sil | foto: Armáda ČR

  Posudek, kterým policie dokládá nevýhodnost nákupu čtyř letadel CASA, je podle společnosti Omnipol zavádějící. Firma byla zprostředkovatelem obchodu, kvůli kterému nyní policisté žádají o vydání poslankyně a exministryně obrany Vlasty Parkanové a vůbec poprvé se k případu vyjádřil na zvláštní tiskové konferenci.

  Obvinění policisté opírají o to, že Parkanová nenechala vypracovat odborný posudek, který by řekl, že je pořízení letounů pro stát výhodné. Omnipol se ale nyní Parkanové zastal a tvrdí, že žádný podobný posudek ani nemohl vzniknout. Firma totiž tvrdí, že v případě vojenských dopravních letadel nelze určit obvyklou cenu letounu.

  Podle zástupců společnosti tak nelze ani tvrdit, že stát koupil předražené stroje. "Nemohu souhlasit s tím, že jsou předražené nebo, že jsou tam nějaké tajemné peníze," prohlásil Hon s tím, že marže Omnipolu na obchodu byla jen asi 85 milionů.

  Starší typ letounu je podle šéfa Omnipolu Michala Hona je sice pro civilní účely používán, je ale méně výkonný než C-295M, který koupilo ministerstvo obrany. Letouny prý mají nadstandardní vybavení. "České letouny mají neuvěřitelně bohaté vybavení, více rádií, více odpovídačů, v nejnovějších verzích. Některá ta zařízení nemají ani nejvyspělejší země NATO," řekl Hon s tím, že letouny jsou "připraveny pro budoucí nasazení".

  Součástí zakázky bylo také přídavné pancéřování, systém pasivní ochrany nebo dodání dvou speciálních lůžek intenzivní péče do letounů pro převoz těžce raněných.
  Posudek firmy American Appraisal, o nějž policie opírá žádost sněmovně o vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání, vychází z veřejných zdrojů, a ty mohou být podle Omnipolu zavádějící. Šéf Hon proto vyzval odpovědné orgány ke zveřejnění posudku.

  Omnipol: S Parkanovou jsme nejednali

  Hon také uvedl, že o nákupu letadel CASA nejednal přímo s tehdejší ministryní Parkanovou. Nebyl k tomu podle něj důvod. O kontraktu prý jednal s vysokými úředníky ministerstva obrany. "S paní ministryní Parkanovou jsem o této záležitosti nejednal, protože jsem neměl důvod o tom jednat s takto vysoce postaveným politikem. Mými partnery byli buď odborní funkcionáři letectva, respektive armády, nebo zodpovědní funkcionáři a úředníci ministerstva obrany," řekl novinářům Hon.

  Konkrétně jmenoval tehdejšího náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivu a ředitele vyzbrojovací sekce Jiřího Staňka. Rozhovorů se pode Hona účastnili i Martin Barták a Jan Fulík.

  Staňka v souvislosti s nákupem letadel CASA vyšetřuje policie. Jeho i Kopřivu zbavil funkce současný ministr obrany Alexandr Vondra. Kopřivu kvůli tomu, že měl vyjednávat provizi za nákup minometů. Barták byl náměstkem Parkanové a později i ministrem obrany. Kontrakt na nákup letadel C-295M byl podepsán den před nástupem Bartáka do funkce ministra.

  Ředitel české pobočky American Appraisal Jiří Krch deníku Mladá fronta Dnes v pondělí řekl, že obvyklou cenu letounů CASA C-295M, které armáda pořídila, stanovit lze. Posudek podle něj vycházel z toho, za jakou cenu výrobce stroje prodává pro civilní účely. K tomu analytici připočítali ceny za dovybavení letounu vojenskou technikou. Při stanovení hodnoty letounů vycházeli také z ceny, kterou za ně zaplatily jiné státy, uvedl. "Cena 3,5 miliardy za 4 stroje není obvyklá," uvedl také v reakci pro Českou televizi zbrojní analytik Jaroslav Štefec.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media