Olympiáda promění Londýn v pevnost, armáda nasadí i rakety země-vzduch

Vydáno 16.11.2011
Britské ministerstvo obrany plánuje, že na ochranu olympijských her v Londýně nasadí příští rok i rakety země-vzduch. Bylo by to poprvé, co by střely přímo chránily civilní obyvatelstvo. Na bezpečnost během olympiády má v zemi dohlížet až 20 tisíc lidí a nejen Britů.  

Odpálení střely Sea Dart z britské válečné lodi HMS Edinburgh | foto: Britské ministerstvo obrany

S nasazením raket země-vzduch počítá zvláštní plán britského ministerstva obrany. "Mohu ujistit, že budou přijata všechna nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti olympijských her v Londýně, včetně vhodné obrany země-vzduch, pokud to armáda doporučí," uvedl ministr obrany Philip Hammond.

Jak dodal, ozbrojené síly připravují mnohovrstevný systém ochrany her tak, aby působil odstrašujícím dojmem. V pohotovosti před útoky teroristů má být protivzdušná obrana, válečné lodě, letectvo. Střely země-vzduch hned několika několika typů určené k ničení letounů má ve výzbroji jak pozemní armáda, tak i námořnictvo.

Námořnictvo disponuje střelami Seawolf, Sea Dart, Sea Viper s dosahem 6, 80 a 120 kilometrů. Protivzdušná obrana může nasadit systém Starstreak se střelami létajícími až trojnásobnou rychlostí zvuku. Na krátké vzdálenosti pak může použít střely Rapier.

Bylo by to patrně první nasazení těchto zbraní k přímé ochraně civilního obyvatelstva a navíc během sportovního klání. Ačkoliv některé zdroje uvádějí, že rakety země-vzduch už nasadily Spojené státy během olympiády v Atlantě v roce 1996.

Londýn bude plný agentů, i amerických

Obavy ohledně bezpečnosti olympijských her mají rovněž Spojené státy. Američané budou mít na olympiádě tradičně jednu z nejpočetnějších výprav a přes oceán na ostrovy přiletí tisíce diváků. Americké tajné služby proto chystají do Londýna vyslat až tisíc agentů, včetně pěti set důstojníků FBI.

Šéf britské tajné služby MI5 Jonathan Evans potvrdil, že na ochranu olympiády nasadí 150 až 300 svých zaměstnanců. Olympiádu označil za "obrovskou událost, která může mít opravdu velké bezpečnostní důsledky".

Bezpečnost během her má zajišťovat až 20 tisíc lidí, což je takřka dvojnásobek původního odhadu. Ministerstvo obrany nabízí tři tisíce vojáků včetně speciálních jednotek SAS, které budou připraveny zasáhnout z nově vybudované podzemní základny nedaleko olympijského stadionu. Další dva tisíce vojáků má ministerstvo obrany v záloze. Náklady na bezpečnost by se měly vyšplhat až na 282 milionů liber, tedy v přepočtu takřka osm a půl miliardy korun.

inc natoaktual.cz