Odpůrci radaru žádají o pomoc prezidenta

Vydáno 04.05.2005
Odpůrci výstavby armádního radaru NATO poblíž slavkovského bojiště žádají o pomoc prezidenta Václava Klause. Chtějí, aby se do sporu vložil a doporučil armádě postavit radar jinde. Ministerstvo obrany ale prý lepší lokalitu nezná.  

Odpůrci radaru prezidentovi píší, že chápou potřebu armády radar vystavět. Podle nich by však měl stát někde jinde. Žádají, aby jim o tom pomohl armádu přesvědčit.

"Obracíme se na něj jako na vrchního velitele ozbrojených sil," uvedl Miroslav Jandera ze sdružení Austerlitz, které zastupuje některé obce v okolí slavkovského bojiště.

Klaus se zatím k dopisu nevyjádřil. Přes mluvčího vzkázal, že potřebuje čas, aby se mohl s problematikou seznámit.

NATO potřebuje radar do své sítě
Třídimezionální radar má být doslova strategickým zařízením pro ochranu vzdušného prostoru České republiky a zároveň součástí páteřní radarové sítě Severoatlantické aliance. Ta na něj ze společných fondů uvolnila skoro půl miliardy korun.

Radar by měl stát zhruba 800 metrů od památníku Mohyla míru, který je věnován 40 tisícům vojáků padlým v Bitvě tří císařů z roku 1805. Zařízení by přitom mělo nahradit tři zastaralé sovětské vysílače, které v okolí stojí.

Se stavbou chtěla armáda začít už letos na jaře. Technologie pak měla být namontována na podzim. Celý radar by měl kompletně fungovat v roce 2007. Kvůli dva roky trvajícím tahanicím a protestům se stavba zřejmě opozdí. - více zde

Slavkovský stavební úřad už vydal v obnoveném řízení územní rozhodnutí, ale zúčastněné strany dosud mají možnost se odvolat. "Ještě můžeme vše stihnout," věří mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek.

Odpůrci: Radar zneuctí pietní místo
Odpůrcům stavba na Pratském kopci vadí hned z několika důvodů. Tvrdí, že radar bude podstatně vyšší něž současné sovětské antény, které na místě stojí, a proto bude vidět desítky kilometrů daleko. Navíc podle nich stavba naruší pietní místo. - více zde

Protestujícím obcím z okolí pak vadí, že si ministerstvo vybralo z asi 13 lokalit údajně bez důkladného prověření. "Už nejsme v době, kdy armáda zavelí a všichni srazí paty," prohlásil starosta Sokolnic Jiří Životský.

Představitelé Újezda u Brna kritizují postup ministerstva, že o stavěb s nikým dostatečně nejednalo. Za souhlas chtěli něco na oplátku. Někteří ministři obci slíbili štědrou dotaci na opravu čistírny odpadních vod. Nedávno ale řekli, že peníze do vesnice nepošlou. Obec proto uvažuje o další žalobě na stát. Tu původní stáhla právě za slib dotace. - více zde

Armáda: Lepší místo není
Nový radar má mít 28 metrů na výšku a v jeho horní části bude koule o průměru 18 metrů. Podle představitelů armády nemají odpůrci v řadě věcí pravdu. "Radar má být 800 metrů od Mohyly míru. Bude za lesem a vidět nebude," tvrdí Čírtek.

Podle něj se ministerstvu podařilo část odpůrců jasnými argumenty přesvědčit. "Na Pratském kopci bude radar maximálně účinný, není náhoda, že tam dosud stojí staré radary," poznamenal na kritiku odpůrců, že si armáda mohla vybrat jinou lokalitu.

"Jiné možnosti jsme zvažovali, ale radar nemůžete postavit všude. Podle expertů by mohl být v určitých úhlech a výškách slepý."

Na záměru trvá i přes všechny spory také náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Největší dosah radaru je právě na tomto kopci a právě proto tam staré radary jsou už desítky let," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

O účelnosti radaru se v minulosti marně snažil přesvědčit vedení obcí i tehdejší ministr obrany Miroslav Kostelka. Armáda vždy argumentovala tím, že radar je třeba ke střežení východní části vzdušného prostoru. - více zde

 

inc natoaktual.cz