Odpůrci radaru u prezidenta neuspěli

Vydáno 15.06.2005
Armáda nechybovala, když si za nejvhodnější místo k výstavbě páteřního radaru NATO vybrala kopec poblíž slavkovského bojiště. Takový je závěr vojenské kanceláře prezidenta, na kterého se před měsícem obrátili odpůrci radaru s žádostí o pomoc.  

Odpůrci radaru prezidentovi Václavu Klausovi v květnu napsali, že chápou potřebu armády radar vystavět.

Podle nich by však měl stát někde jinde. Žádali ho, aby jim o tom pomohl armádu přesvědčit. - více zde

"Vojenská kancelář prezidenta republiky z pověření pana prezidenta důkladně prošetřila postupy příslušných orgánů Ministerstva obrany v této věci a neshledala v nich žádná pochybení či porušení závazných právních předpisů," konstatoval náčelník Vojenské kanceláře prezidenta Vlastimil Picek, který se případem zabýval.

Podle něj prezident republiky nemá pravomoc zasahovat do činnosti ministerstev ani jiných správních orgánů a tudíž nemůže žádná jejich rozhodnutí změnit, nebo dokonce rušit.

"Doufali jsme, že se prezident zaměří na morální rozměr celého problému," reagoval podle ČTK na závěry šéf sdružení Austerlitz Miroslav Jandora, který proti výstavbě protestuje. Sdružení Austerlitz pořádá u Slavkova každoročně rekonstrukce historické bitvy.

Na prezidenta Václava Kaluse se obrátilo jeho sdružení jako na vrchního velitele ozbrojených sil.

Třídimezionální radar má být strategickým zařízením pro ochranu vzdušného prostoru České republiky a zároveň součástí páteřní radarové sítě Severoatlantické aliance. Ta na něj ze společných fondů uvolnila skoro půl miliardy korun. Nový radar má mít 28 metrů na výšku a v jeho horní části bude koule o průměru 18 metrů.

Radar by měl stát zhruba 800 metrů od památníku Mohyla míru, který je věnován 40 tisícům vojáků padlým v Bitvě tří císařů z roku 1805. Zařízení by přitom mělo nahradit tři zastaralé sovětské vysílače, které v okolí stojí. - více zde

Odpůrcům stavba na Pratském kopci vadí hned z několika důvodů. Tvrdí, že radar bude podstatně vyšší něž současné sovětské antény, které na místě stojí, a proto bude vidět desítky kilometrů daleko. Navíc podle nich stavba naruší pietní místo. - více zde

Protestujícím obcím z okolí pak vadí, že si ministerstvo vybralo z asi 13 lokalit údajně bez důkladného prověření.

Podle mluvčího ministra obrany Andreje Čírtka se ministerstvu už podařilo část odpůrců jasnými argumenty přesvědčit. Pro armádu totiž podle něj lepší lokalita neexistuje. - více zde

"Na Pratském kopci bude radar maximálně účinný, není náhoda, že tam dosud stojí staré radary," řekl už dříve Čírtek. O jiných místech armáda podle něj uvažovala, ale experti za nejlepší lokalitu pro provoz radaru označili právě místo u slavkovského bojiště.

"Jde o stavbu zásadního významu k zajištění bezpečnosti České republiky a stavbu, která má přispět k tomu, aby podobná bojiště v budoucnu již nikdy v evropském prostoru nevznikla," uvádí šéf vojenské kanceláře Picek v dopise sdružení Austerlitz.

Podle něj výstavba radaru v této lokalitě není v žádném  případě projevem neúcty k historii a obětem této významné bitvy, ani projevem úřednické zvůle.

 

inc natoaktual.cz