Obrněná vozidla dostanou čeští vojáci v Afghánistánu do konce měsíce

Vydáno 10.06.2009
Čeští vojáci v Afghánistánu budou mít do konce měsíce k dispozici všech 30 lehkých obrněných vozidel Dingo a Iveco, které armáda loni pořídila v reakci na množící se útoky povstalců na české jednotky v oblasti.  

Podle ministerstva obrany přeprava vozidel do Afghánistánu už začala. Prvních pět vozidel bylo do země přepraveno v květnu.

"Do konce června bude do Afghánistánu přepraveno dalších 10 vozidel Iveco a 15 Dingo pro potřeby provinčního rekonstrukčního týmu i speciálních sil," potvrdil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Jak dodal, obrněná vozidla, která armáda pořídila už dříve, budou stažena do Česka k opravám před dalším nasazením.

DINGO 2

Takřka třináctitunové vozidlo Dingo 2, které vyrábí německá firma KMW, je speciálně zkonstruováno především pro nasazení v misích. Vyznačuje se velmi dobrou balistickou ochranou. Kabina pro osmičlennou posádku odolává nejen projektilům ručních palných zbraní, ale poskytuje značnou ochranu i proti účinkům min či nástražných výbušných zařízení. Obrněnce pro českou armádu mají pískový nátěr a jsou vyzbrojeny pohyblivým kulometem ráže 7,62 mm, který střelec ovládá z vnitřku kabiny. - více o vozidle Dingo 2 čtěte zde

Většinu vozidel budou používat čeští vojáci v rekonstrukčním týmu v provincii Lógar, jejíž obnovu a rozvoj mají na starosti. Další stroje pak dostanou elitní vojáci speciálních sil, kteří na neklidném afghánském jihu válčí s Talibanem.

Čeští vojáci v Afghánistánu doposud používají zapůjčené americké vozy Humvee, které však neposkytují takovou ochranu před výbušnými zařízeními a minami jako novější obrněnce.

IVECO

Armáda předtím pořídila celkem čtyři lehká obrněná vozidla Iveco. Dva stroje bez zbraňové věže a dvě vozidla se speciální věží s kulometem o ráži 12,7 milimetru na střeše. Jde o lehké obrněné vozidlo s velkou palebnou silou díky plně automatizované a stabilizované bojové věži s kulometem. Věž může střelec ovládat doslova aniž by se zbraňového systému vůbec dotkl. Uvnitř vozidla má totiž k dispozici elektronický systém s obrazovkou napojenou na optické přístroje na věži. Celou věž včetně střelby pak ovládá přes počítač joystickem. V boji tak vojáci nemusejí riskovat a při střelbě stát v poklopu u zbraně. - více o vozidlech Iveco čtěte zde

Armáda si loni objednala celkem 30 lehkých obrněných vozidel - 15 Dingo 2 a 15 Iveco za zhruba miliardu korun. Ministerstvo na dodávku přitom z časových důvodů nevypsalo výběrové řízení, ale přímo oslovilo dodavatele. Kritikům nákupu vadí, že při klasickém výběrovém řízení by cena automobilů byla výrazně nižší a také skutečnost, že nová vozidla dostanou vojáci prakticky po roce.

Ministerstvo obrany ale tvrdí, že by výběrové řízení dodávku vozidel značně zdrželo. "Kdyby byla vypsána veřejná soutěž, ještě žádná vozidla nemáme," konstatoval Čírtek. Vozidla navíc museli vojáci dovybavit.

Vozidla mají rušičky proti nastraženým náložím

Souběžně s objednávkou vozidel tak byla ihned zahájena jednání s Američany o dodání kódovaných vysílaček a rušiček dálkově odpalovaných výbušných zařízení.
Všechna vozidla dostala armáda loni v prosinci a během posledních pěti měsíců obrněnce dovybavila zmiňovanými systémy.

"Pořízení radiostanic Harris bylo vzhledem k tomu, o jak citlivé vybavení se jedná, možné pouze na základě mezivládní dohody ze zvláštního programu, nikoliv cestou dodavatelských společností," vysvětlil Čírtek s tím, že dodací lhůty této techniky jsou obvykle výrazně delší.

Půlrok od pořízení vozidel do jejich operačního nasazení je podle jeho slov nutná doba pro stoprocentní výcvik osádek a prověření kompatibility rušiček, radiostanic a dalších přídavných systémů.

inc natoaktual.cz