natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Bitevníky L-159 zamíří za oceán. Obrana podepsala jejich prodej

  14. července 2014  16:26
  Ministerstvo obrany podepsalo se společností Aero Vodochody smlouvy na odprodej nepotřebných bitevních letounů L-159. Výrobce je prodá americké společnosti Draken International, která se specializuje na výcvik pilotů.  

  Letoun L-159 Alca na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Podle ministra obrany Martina Stropnického si podepsání smluv zaslouží velkou pozornost. "Svým způsobem to lze označit za historický okamžik. Dnes mohu s potěšením konstatovat, že se náročná jednání všech zainteresovaných subjektů podařilo dovést do zdárného konce," uvedl Stropnický.

  Kdo má zájem o české bitevníky? Stíhací esa s legendou v čele

  Aero získá z armádních skladů nejméně 14 nepotřebných letounů, která posléze prodá americké firmě Draken International. S tou už česká společnost uzavřela smlouvu. České zákony totiž obraně nařizují při prodeji vojenské techniky do zahraničí využít českého prostředníka.

  Americký Draken se specializuje na letecký výcvik a provozuje na 50 nejrůznějších letounů, které simulují při výcviku vzdušného boje americkým pilotům protivníky.

  Odprodej se skládá ze dvou fází. V první by měl v letech 2015 až 2016 Draken nejprve odkoupit od Aera celkem 7 letounů L-159 Alca (šest strojů do provozu a jeden na náhradní díly) a posléze dalších 7.

  Zájem Bagdádu prý stále trvá

  Ve druhé fázi pak může firma Draken odkoupit dalších až 14 letounů L-159. Jejich množství ale může Česko v případné druhé dodávce snížit kvůli jednáním o odprodeji dalších nepotřebných bitevníků do Iráku.

  Podle Stropnického má Bagdád zájem o 15 strojů. Pokud by k dohodě s Irákem došlo, počet letounů dodaných Američanům by se mohl snížit na 21.

  Viceprezident Aero Vodochody Petr Kudrna očekává výsledky na podzim. Stropnický poznamenal, že Iráčané vzhledem k tamní bezpečnostní situaci tlačí na urychlenou dodávku letadel. "Přijíždějí sem za námi, jednají, tlačí na čas, my zase tlačíme na podmínky, musíme mít garance," konstatoval Stropnický.

  Výnos z odprodeje nepotřebných strojů dosáhne stovek milionů korun. V případě první fáze půjde o 217 až 250 milionů korun. V případě realizace kontraktu v plném rozsahu, tedy při prodeji 28 letounů, půjde až o 516  milionů korun.

  Resort obrany platí za uložení nadbytečných L-159 zhruba 10 milionů korun ročně. Od roku 2006 tak celkově ministerstvo zaplatilo zhruba 260 milionů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media