natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obrana odloží podpis smluv na modernizaci tanků a vrtulníků

  18. února 2020  7:03
  Po kritice kvůli dražším nákupům pasivních sledovacích systémů a rušičů ministerstvo obrany odloží podpis smluv na modernizaci tanků T-72 a vrtulníků Mi-171Š. Důvodem je, že ve vládních materiálech není uvedena odpovídající cena. Ta se proti původně avizovaným sumám zvýšila. Ministerstvo tak bude chtít rozdíly v cenách vysvětlit.  

  Tank T-72M4 CZ české armády na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Ministerstvo podle mluvčího Jana Pejška s podpisem počká do chvíle, kdy bude známá skutečná cena zakázek. Obrana totiž čelila v posledních týdnech ostré kritice, že při nákupu pasivních sledovacích kompletů DPET a rušičů STARKOM vládě předložila výrazně nižší ceny, než za jaké systémy nakonec pořídila.

  Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) proto nechal přezkoumat i další chystané nákupy a rozdíly mezi předpokládanou a skutečnou cenou se objevily u dalších dvou. „Jedná se o zakázky pro státní podniky VOP CZ a LOM Praha na modernizaci 33 tanků T-72M4CZ a 15 vrtulníků Mi-171Š,“ konstatoval Pejšek.

  Předpokládaná hodnota zakázky u tanků činila 908 milionů korun bez DPH a vláda se s ní seznámila loni v červnu. U modernizace vrtulníků obrana v materiálu pro vládu loni na podzim počítala s částkou 792 milionů korun bez DPH. Skutečná cena, za kolik by nyní mělo ministerstvo modernizace pořídit, je ale mnohem vyšší.

  Podle ministra Metnara nebudou smlouvy podepsány do doby, než se situace vysvětlí. „Nestane se tak, dokud nebude známá a zdůvodněná reálná cena,“ prohlásil s tím, že nebude tolerovat žádné velké navýšení cen.

  Kritiku vyvolal nákup pasivních sledovacích kompletů DPET. Místo původních vládou schválených 780 milionů korun má obrana za dodávky zaplatit zhruba 1,5 miliardy. Podle Metnara, který nechal zakázku znovu prověřovat, tato částka vycházela z roku 2015, tedy ze starého ocenění systému, který armáda už měla, ale který nedosahuje zdaleka takových parametrů jako nové komplety. Ministerstvo čelilo kritice také kvůli tomu, že když před šesti lety koupila pasivní sledovací systémy Věra Severoatlantická aliance, zaplatila jen 433 milionů bez DPH.

  Ministerstvo i experti ale argumentují, že jde o zcela jinou generaci sledovacího systému. Komplety pro českou armádu se značně liší. Zatímco alianční systémy nemají žádnou ochranu a jsou schopné detekovat jen vzdušné cíle, komplety pro armádu jsou připravené pro vyslání do bojových misí - mají balistickou ochranu a dovedou detekovat všechny cíle.

  Podobný případ je i nákup špičkových rušičů STARKOM. Ministerstvo obrany původně počítalo s částkou 960 milionů, kterou také schválili poslanci. Později se však ukázalo, že za rušiče zaplatí nakonec 1,45 miliardy.

  Ministerstvo cenu obhajuje s tím, že původní suma vycházela z předpokladu z let 2016-2017 a na její navýšení mělo vliv hned několik faktorů. Především jde o odsunutí projektu v čase, protože vojáci měli podle původních plánů nové rušiče dostat už v letech 2019-2020. Návrh na pořízení osmi mobilních systémů od Vojenského výzkumného ústavu v Brně byl však tehdy kvůli financím odsunut. Armáda tak dostane nová vozidla v roce 2023.

  Dalším faktorem je s tím spojený růst cen materiálu, speciálního vybavení a v neposlední řadě se do ceny projevilo zapracování nových technických požadavků ze strany armády pro pokrytí budoucích hrozeb.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media