Dny impérií jsou za námi, nikdy nezůstanete sami, ujištoval Obama

4. června 2014  16:20
Spojené státy jsou připraveny bránit své spojence ve východní a střední Evropě, ujistil americký prezident Barack Obama. V projevu před Královským zámkem ve Varšavě prohlásil, že ruská agrese na Ukrajině ukázala, že svobodu a demokraci nelze brát za samozřejmost.  
Americký prezident Barack Obama v Polsku | foto: MON

"Polsko nikdy nebude samo, Estonsko nikdy nebude samo, Lotyško, Litva, Rumunsko. To nejsou jenom slova,ale závazky, které nelze prolomit. Nejsilnější aliance na celém světě a armáda Spojených států se k tomu zavazují," adresoval Obama ujištění k těm členským zemím NATO, které leží v bezprostřední blízkosti Ruska a ve světle ukrajinské krize se cítí ohroženy.

Obama zopakoval, že článek 5 Washingtonské smlouvy je jasný, tedy že útok na jednoho člena NATO je útokem na všechny členy.

"Dny impérií a zón vlivu jsou za námi. Větší státy nemohou vyhrožovat malým, nemohou si vynucovat jejich území namířenými zbraněmi a nikdy nemůže jedna čára perem legitimizovat krádež území," konstatoval americký prezident s tím, že Spojené státy proto nikdy nemohou akceptovat ruskou anexi Krymu nebo porušování ukrajinské svrchovanosti.

Ukrajina si podle něj musí sama určit svou cestu a nedávné prezidentské volby jsou prvním krokem. V narážce na ruskou anexi Krymu dodal: "Nemůžeme si dovolit, aby se do tohoto století vrátily temné způsoby z toho minulého".

Obama navštívil Polsko u příležitosti výročí prvních částečně svobodných voleb v zemi v roce 1989. Ocenil roli Polska v boji za demokracii a připomněl, čím si země v historii prošla. "Vaše země byla dobývána a okupována, tyto dny jsou ale dávno pryč. Polsko chápe, že každý národ musí být svobodný, musí si svou svobodu vybudovat, musí mít právo najít si své partnery," řekl Obama.

Upozornil, že ke společné bezpečnosti musí přispívat všichni členové Aliance. "Každý člen NATO je chráněn námi jako spojenci a každý člen musí nést svůj díl odpovědnosti," řekl.

"Děkujeme, Polsko. Za vaši ocelovou vůli. Tanky a vojáci nikdy nedokážou porazit vůli. Svoboda vyžaduje solidaritu," dodal americký prezident.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.