natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obama povolil letecké údery v Iráku, pokud islamisté postoupí dál

  8. srpna 2014  5:53
  Americký prezident Barack Obama Prezident nařídil letectvu, aby bylo připraveno udeřit na islamisty v Iráku, pokud budou postupovat. USA podle něj zasáhnou, pokud budou ohroženy životy Američanů nebo civilistů v Irbílu a dalších městech.  

  Americký prezident Barack Obama | foto: U.S. DOD

  Obama vystoupil ve zvláštním projevu v Bílém domě, aby oznámil schválení leteckých operací v Iráku. Kromě případných přesných úderů na pozice ozbrojenců ISIL potvrdil, že USA už do Iráku posílají letecky humanitární pomoc. "Dnes přichází Amerika na pomoc," prohlásil.

  Do Iráku už dorazil letoun C-17 Globemaster a dva stroje C-130 Hercules v doprovodu stíhaček F-18. Jídlo a vodu měly shodit uprchlíkům, ohrožovaných islamisty v Sindžáru na severu země. Bojovníci hnutí Islámský stát dobyli v posledních dnech další tři města v blízkosti iráckého Kurdistánu. Podle zprávy OSN je na útěku na 200 tisíc lidí.

  "Jestliže máme jedinečné schopnosti, které pomohou zabránit masakru, pak myslím, že Spojené státy americké nemohou zavírat oči," uvedl Obama s tím, že k leteckým úderům dojde tehdy, pokud islamisté budou ohrožovat americké občany nebo irácké civilisty. Naznačil, že bezprostředně ohrožen je nyní irácké město Irbíl, kde mají Spojené státy konzulát. Islamisté tam zahájili masivní ofenzívu.

  "Máme v úmyslu zůstat ostražití a přijmout opatření, pokud tyto teroristické síly ohrozí naše pracovníci nebo zařízení kdekoli v Iráku, včetně našeho konzulátu v Irbílu nebo velvyslanectví v Bagdádu," řekl prezident. Připomněl, že USA už proti islamistům pomáhají irácké vládě a kurdským jednotkám průzkumnými a sledovacími lety bezpilotních i pilotovaných strojů. Vyloučil možnost, že by se do země znovu vrátily masivní pozemní americké síly.

  Rada bezpečnosti OSN v noci na pátek na mimořádném zasedání odsoudila útoky islamistů a vybídla mezinárodní společenství k podpoře irácké vlády a lidu, jakož i k pomoci, která by zmírnila utrpení lidí postižených nynějším konfliktem.

  "Teroristická kampaň ISIL proti nevinným, včetně menšin a cílené násilí nese všechny varovné příznaky genocidy," uvedl šéf americké diplomacie John Kerry. Ministr obrany Chuck Hagel ujistil, že americká armáda je okamžitě připravena provést cílené nálety, pokud to bude nutné a prolomit obležení v Sindžáru.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media