Rozhodnutí potvrdila bruselská centrála NATO i dosavadní generální tajemník. "Znám Jense Stoltenberga řadu let a vím, že je tím správným člověkem, který naváže na sílu a úspěch NATO," uvedl dosavadní šéf Anders Fogh Rasmussen.
Tajemník NATO
|
Podle něj současná krize na Ukrajině ukázuje, že spojenci potřebují "nadále silné a rozhodné vedení".
Rasmussen svou funkci symbolicky předá na zářijovém summitu NATO ve Walesu. Po pěti letech a dvou měsících. Vedení aliance osmadvaceti členských zemí se Stoltenberg oficiálně ujme od 1. října. Bude v pořadí třináctým generálním tajemníkem této organizace.
Jméno bývalého norského premiéra bylo na seznamu kandidátů na nového generálního tajemníka už několik měsíců. Mezi největší favority kromě něj patřili také bývalý šéf italské diplomacie a eurokomisař Franco Frattini, bývalý britský ministr obrany Liam Fox nebo belgický ministr obrany Pieter de Crem.
Pětapadesátiletý Stoltenberg platí za zkušeného politika z "politické" rodiny. Jeho otec Thorvald Stoltenberg je považován za prominentního politika a působil jako ministr zahraničních věcí. Matka Karin Stoltenbergová byla státní tajemnicí.
Samotný Jens je předsedou nyní opoziční Norské dělnické strany. Působil jako ministr průmyslu i financí. Premiérem byl poprvé v letech 2000 až 2001 a pak znovu od roku 2005 do loňského října.
Je ženatý s diplomatkou Ingrid Schulerudovou a spolu mají dvě dospělé děti. Jeho kritici rádi zdůrazňují "hříchy z mládí", kdy se ovlivněn příznivci marxisticko-leninské skupiny Rudá mládež podílel na násilných protestech proti válce ve Vietnamu.