natoaktual.cz

Do čela NATO míří bývalý norský premiér Stoltenberg

28. března 2014  16:15
Novým generálním tajemníkem NATO bude od října bývalý norský premiér Jens Stoltenberg. V čele aliance nahradí po pěti letech Anderse Fogha Rasmussena. Na nástupci se v pátek shodli diplomaté všech členských zemí.  

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a jeho nástupce, bývalý norský premiér Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Rozhodnutí potvrdila bruselská centrála NATO i dosavadní generální tajemník. "Znám Jense Stoltenberga řadu let a vím, že je tím správným člověkem, který naváže na sílu a úspěch NATO," uvedl dosavadní šéf Anders Fogh Rasmussen. 

Tajemník NATO

  • Je z titulu své funkce předsedou Severoatlantické rady a odpovídá za její řízení. Pomáhá dosahovat konsensu mezi členskými zeměmi a je zároveň hlavním mluvčím Aliance. Zároveň je nejvýše postaveným civilistou v NATO, reprezentuje Alianci navenek. 
  • Nemá skutečnou rozhodovací pravomoc, v případě neshod může sloužit jako prostředník. I když nezastupuje konkrétní zemi, má v diplomacii status "hlavy státu", což mu otevírá všechny státnické dveře a umožňuje mu tak lepší výkon této funkce. 
  • Funkční období trvá obvykle čtyři roky.
  • Mandát současného šéfa Aliance Anderse Fogh Rasmussena vyprší koncem září. Členské země mu funkční období prodloužily, aby mohl předsedat chystanému summitu NATO ve Walesu.

Podle něj současná krize na Ukrajině ukázuje, že spojenci potřebují "nadále silné a rozhodné vedení".

Rasmussen svou funkci symbolicky předá na zářijovém summitu NATO ve Walesu. Po pěti letech a dvou měsících. Vedení aliance osmadvaceti členských zemí se Stoltenberg oficiálně ujme od 1. října. Bude v pořadí třináctým generálním tajemníkem této organizace.

Jméno bývalého norského premiéra bylo na seznamu kandidátů na nového generálního tajemníka už několik měsíců. Mezi největší favority kromě něj patřili také bývalý šéf italské diplomacie a eurokomisař Franco Frattini, bývalý britský ministr obrany Liam Fox nebo belgický ministr obrany Pieter de Crem.

Pětapadesátiletý Stoltenberg platí za zkušeného politika z "politické" rodiny. Jeho otec Thorvald Stoltenberg je považován za prominentního politika a působil jako ministr zahraničních věcí. Matka Karin Stoltenbergová byla státní tajemnicí.

Samotný Jens je předsedou nyní opoziční Norské dělnické strany. Působil jako ministr průmyslu i financí. Premiérem byl poprvé v letech 2000 až 2001 a pak znovu od roku 2005 do loňského října.

Je ženatý s diplomatkou Ingrid Schulerudovou a spolu mají dvě dospělé děti. Jeho kritici rádi zdůrazňují "hříchy z mládí", kdy se ovlivněn příznivci marxisticko-leninské skupiny Rudá mládež podílel na násilných protestech proti válce ve Vietnamu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek