Nové sídlo NATO má stát do roku 2010

Vydáno 24.01.2003
Brusel - K písečným dunám lze přirovnat projekt nového sídla Severoatlantické aliance, které v Bruselu představil veřejnosti generální tajemník Aliance George Robertson. Architektonický komplex by měl vyrůst ještě do konce desetiletí hned přes cestu naproti dosavadnímu ústředí Aliance na okraji belgické metropole. Sedm obloukovitých prosklených budov s tisíci kancelářemi pochází z dílny britsko-belgického konsorcia.  

Konsorcium SOM+Assar-Skidmore, Owings & Merrill, Inc. zvítězilo v těžké konkurenci dalších 63 architektonických společností a za svůj vítězný projekt v mezinárodní soutěži vyinkasuje celkem 200 tisíc Eur, tedy přes šest milionů korun.

Komplex nových budov by měl přitom splňovat i ty nejnáročnější bezpečnostní kritéria, kvůli kterým musel být projekt několikrát přepracován.

Mezinárodní porota architektů a skupina zástupců Aliance v čele s kanadským
velvyslancem Davidem Wrightem nakonec doporučila tento projekt a všechny členské státy NATO projekt posvětily.

Náklady na realizaci projektu včetně výstavby komplexu, která poté poskytne přes 170 tisíc metrů čtverečních pro kanceláře, jednací sály a další vybavení, by se údajně podle některých belgických médií měly vyšplhat až k hranici 400 milionů Eur.

"Je to významný krok, hmatatelný důkaz chuti po přeměně Aliance. Půvabná struktura nových budov a jejich linie budou svědčit o moderní Alianci," představil projekt generální tajemník George Robertson.

Projekt je podle něj zatím ve velmi ranném stádiu. V polovině letošního roku by Aliance měla vybrat externího investora, který by měl s architekty řešit již detailní plány výstavby. Stavět by se podle Robertsona mělo začít v roce 2005. V novém komplexu by měly najít místo delegace zatím 26 členských a partnerských států.
"Projekt bude stát peníze daňové poplatníky jednotlivých členských států, proto si musíme být jistí, že budujeme to pravé," řekl Robertson.

Souběžně se stavbou by měly být postupně demolovány budovy stávajícího sídla Aliance, které v roce 1966 nechala narychlo vybudovat belgická vláda jako provizorium po stěhování centrály z Paříže. "Každý, kdo přijede do současné sídla, mi dá za pravdu, že se rozpadá a nevyhovuje potřebám Aliance. Náklady na údržbu a opravy jsou navíc velmi vysoké," dodal Robertson.

inc (natoaktual.cz)