natoaktual.cz

Německo nakoupí stíhačky F-35, nahradí dosud nezastupitelné stroje Tornado

14. března 2022  17:41
Německá ministryně obrany Christine Lambrecht oznámila první velký obranný nákup z balíku 100 miliard eur, které chce Berlín investovat do armády v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Německá Luftwaffe dostane 35 nových amerických letounů F-35, které ve výzbroji nahradí letité stroje Tornado.  

Letoun F-35 přistává v litevském Šiauliai | foto: DVIDS

„Po důkladném prozkoumání všech dostupných možností jsem se rozhodla iniciovat nákup letounů F-35 jako náhrady za Tornado pro roli sdílení jaderných zbraní,“ uvedla v oficiálním prohlášení německá ministryně obrany Christine Lambrecht.

Stroje Tornado slouží v německé Luftwaffe už od 80. let minulého století a Berlín plánoval jejich postupné vyřazování až v letech 2025 až 2030. 

„F-35 je nejpokročilejší stíhací letoun na světě. Rozhodnutí pořídit toto letadlo posiluje naši schopnost společně s našimi partnery zabezpečit vzdušný prostor NATO a bránit Alianci,“ prohlásil velitel Luftwaffe Ingo Gerhartz.

Tornado je totiž jediným typem bojového stroje v německých vzdušných silách, který je v případě konfliktu schopen nést americké jaderné zbraně uložené v Německu. K takové schopnosti se Berlín v minulosti spojencům v rámci kolektivní obrany zavázal.

Letoun F-35 je zase momentálně jediné moderní a dostupné taktické letadlo certifikované jako platforma pro taktické jaderné pumy. Předchozí ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer přitom upřednostňovala spíše stroje F/A-18 Super Hornet rovněž americké výroby.

Letoun F-35 je v současnosti jediným letounem 5. generace, který si pořizuje řada členských, ale také partnerských zemí NATO. Norsko, Dánsko, Nizozemsko, Británie, Itálie a v budoucnu také Polsko. Naposledy se pro nákup 64 těchto strojů rozhodlo Finsko, předtím také neutrální Švýcarsko.

Berlín by měl rovněž nakoupit další 15 strojů Eurofighter ve speciální verzi pro elektronický boj. Takovou modifikaci ale výrobce Airbus teprve vyvíjí ve spolupráci s německými vzdušnými silami. „Spolu s vývojem Eurofighteru pro elektronický boj činíme důležitý krok v přípravě Luftwaffe na budoucnost,“ konstatoval k rozhodnutí Gerhartz.

Ruská invaze na Ukrajinu přinutila Německo k historickému obratu na poli bezpečnosti a tlačí ho i k revizi energetické politiky. Kvůli ruskému útoku Berlín výrazně navýší investice do své armády. Německý kancelář Olaf Scholz oznámil, že německá armáda dostane dodatečných 100 miliard eur (2,5 bilionu korun). „Je to pro naši vlastní bezpečnost,“ řekl.

Loni mělo ministerstvo obrany k dispozici 46,9 miliardy eur. Teď se mají výdaje na zbrojení zhruba ztrojnásobit a přesáhnout dvě procenta hrubého domácího produktu.

„Potřebujeme Bundeswehr, který má schopnosti napříč celým vojenským spektrem – především pro národní a alianční obranu, ale také pro mezinárodní krizové řízení. Stručně řečeno: plně vyzbrojený Bundeswehr, který může okamžitě kdekoliv bojovat a chránit naše hodnoty,“ uvedla ministryně Lambrecht.

Německo, Belgie, Nizozemsko, Itálie a Turecko jsou součástí aliančního programu sdílení taktických jaderných pum. V každé z těchto zemí je uloženo odhadem 20 taktických jaderných pum B61. Ty jsou pod kontrolou amerického letectva a svolení k jejich použití podléhá americkému prezidentovi. Případě potřeby jimi Američané vyzbrojí speciálně určené letouny v každé ze zmiňovaných zemí.

A Německo má k takovému pohotovostnímu účelu právě úderné letouny Tornado IDS z elitní Taktisches Luftwaffengeschwader 33 na základně Büchel ve spolkové zemi Porýní-Falc. Ve službě je stále pravděpodobně 46 strojů.

inc natoaktual.cz
zpět na článek