natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nejlepší exponáty: obrněnec od Tatry i nejlehčí vesta světa

  20. května 2015  17:13
  Tradiční součástí veletrhu obranných a bezpečnostní technologií IDET je výběr nejlepších vystavených exponátů. Do pětice produktů oceněných titulem "Zlatý IDET" letos porota vybrala obrněné vozidlo Titus, přistávací radar, nepromokavý oděv s nanovlákny, komunikační brána a také superlehká neprůstřelná vesta České zbrojovky.  

  Superlehká neprůstřelná vesta CZ 4M VIP z dílen České zbrojovky váží méně než 1,5 kilogramu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Z přihlášených exponátů vybírala ty nejlepší odborná hodnotitelská komise pod vedením Martina Macka, prorektora Univerzity obrany Brno.

  V centru pozornosti bylo především nové obrněné vozidlo Titus výrobce Nexter Systems, které na brněnském výstavišti představila kopřivnická Tatra. „Nejnovější obrněné vozidlo navržené tak, aby se vypořádalo s veškerými nástrahami hybridních bojových operací,“ popisuje obrněnce výrobce.

  Kombinuje podvozek TATRA 6x6 s nezávislými výkyvnými nápravami odpruženými vzduchem s nejnovějšími technologiemi pro ochranu posádky. Zajímavostí je, že má řiditelnou první a třetí nápravu.

  SPECIÁL: Veletrh IDET v Brně

  Aktuální informace, zprávy, reportáže a fotografie

  Česká zbrojovka Uherský Brod zase uspěla s unikátní superlehkou neprůstřelnou vestou CZ 4M VIP, která váží méně než 1,5 kilogramu. Vesta je primárně určena pro skryté nošení významnými osobami a personálem, který je chrání. 

  Spolehlivě chrání před účinky krátkých palných zbraní až po velmi výkonnou ráži .44 Magnum. „Ve své kategorii jde v definované balistické odolnosti o vůbec nejlehčí neprůstřelnou vestu na světovém trhu,“ uvedla mediální zástupkyně firmy Hana Smilková.

  Dalším oceněným výrobkem je nepromokavý oděv s nanovlákennou membránou od společnosti Nanomembrane. Funkčního oblečení podle poroty splňuje všechny předpoklady pro outdoorové aktivity, ale i pro obchodní a průmyslové oblečení. Chlubí se skvělými vlastnostmi jako: velký měrný povrch vlákna s malým průměrem, filtrační vlastnosti, vysoká prodyšnost a lehkost materiálu.

  Úspěch sklidila rovněž společnost Aliter Technologies s novou hlasovou komunikační bránou AT21201. Ta poskytuje plně automatický a v maximální míře bezobslužný přechod z IP telefonních sítí do rádiových sítí a opačně. Je možná i volba základních parametrů připojené rádiové stanice přímo z telefonu. Kromě funkcí rádiové brány zařízení poskytuje i funkce telefonní ústředny a různé analogové a digitální hlasové rozhraní.

  Pětici nejlepších pak uzavírá přesný přistávací radar PAR-E od pardubické společnosti ELDIS. Byl navržen pro skenování a kontrolu oblasti, která je určena pro přiblížení a přistání různých druhů letadel. Řízení směru vyzařování antén azimutu a elevace zajišťuje systém aktivního elektronického skenování (AESA). 

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media