natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO zvyšuje leteckou pohotovost kvůli ruským vojenským strojům

  31. října 2014  7:09
  V reakci na rostoucí aktivity ruských vzdušných sil v evropském vzdušném prostoru zvyšuje Severoatlantická aliance leteckou pohotovost, oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Moskva podle jeho slov narušuje důvěru, kterou se spojenci snažili s Ruskem budovat od konce studené války.  

  Dánské letouny F-16 startují z estonské základny Amari | foto: NATO Photos

  Stoltenberg během návštěvy Atén připomněl, že pohotovostní letouny NATO letos musely vystartovat k nekomunikujícím ruským vojenským letounům na východě a severu Evropy už více než stokrát. A to je trojnásobný nárůst takových aktivit v porovnání s loňskem.

  „NATO ale zůstává bdělé a připravené reagovat,“ upozornil Stoltenberg s tím, že Aliance v reakci na ruské lety zvyšuje leteckou pohotovost. „Nejsme v dobách studené války. Ale chování Ruska narušuje důvěru a vrací zpět to, co jsme se snažili v rámci spolupráce a konstruktivního vztahu s Ruskem od konce studené války a pádu Berlínské zdi vytvořit,“ uvedl.

  Šéf Aliance také znovu vyzval Moskvu, aby stáhla své síly z Ukrajiny. Kritizoval rovněž záměr proruských separatistů na východě Ukrajiny uspořádat vlastní volby. „Vyzýváme Rusko, aby ukončilo destabilizující akce na Ukrajině,“ řekl.

  Vrchní velitelství NATO už ve středu potvrdilo, že aktivity ruského letectva jsou na nebývalé úrovní. Od úterka musely hned čtyřikrát pohotovostní stíhačky NATO startovat k nekomunikujícím ruským vojenským letounům, které se zjevily nad Atlantikem, Černým mořem, Baltem a Severním mořem. Pokaždé šlo přitom o formace strojů, od bombardérů, přes stíhače a přepadové stroje až po létající tankery.

  Ruská strana nesdělila letový plán a její letadla neudržovala žádný kontakt s řízením letového provozu, což podle Aliance představovalo riziko pro civilní lety a komplikovalo dopravu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media