natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO zajistí vzdušný most do Pákistánu

  12. října 2005  7:49
  Severoatlantická aliance zajistí leteckou přepravu humanitární pomoci z Evropy do zemětřesením postiženého Pákistánu. Večer o tom v Bruselu rozhodli velvyslanci členských zemí NATO.  

  "Státy NATO se rozhodly vybudovat strategický vzdušný most do Pákistánu," uvedl v prohlášení po zasedání generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer.

  Už v pondělí se mimořádně sešli velvyslanci členských zemí Severoatlantická aliance, aby zvážili, jak pomoci zemětřesením postižené oblasti. - více zde

  Leteckou přepravu humanitární pomoci z Evropy bude koordinovat vrchní velitelství sil NATO a Euroatlantické centrum NATO pro koordinaci při katastrofách (EADRCC).

  Některé státy nabídly letouny a do přepravy se zapojí i základna Včasné výstrahy a varování v německém Geilenkirchenu, ze které jinak startují speciální průzkumné letouny AWACS. Na základně bude aliance shromažďovat humanitární pomoc.

  Velvyslanci členských zemí NATO rovněž souhlasili s možným využitím jednotek ISAF, které operují v sousedním Afghánistánu. O nasazení aliančních vojáků a vrtulníků rozhodne s přihlédnutím na bezpečnost mise velitel ISAF - více zde.

  Záchranné operace v podobných případech řídí Euroatlantické centrum NATO pro koordinaci při katastrofách (EADRCC). Vzniklo v roce 1998 v rámci programu NATO Partnerství pro mír. Koordinuje záchranné práce a pomoc při živelních katastrofách či ekologických haváriích.

  Na programu se podílí všechny členské státy NATO a další partnerské země. EADRCC například koordinovalo pomoc i při záplavách v Albánii a České republice v roce 2002 nebo při hašení lesních požárů v Portugalsku.

  Naposledy se NATO prostřednictvím této organizace zapojilo do logistické pomoci v hurikánem postižené oblasti New Orleans nebo při letošních záplavách v Bulharsku, Rumunsku a Gruzii.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media