natoaktual.cz

NATO zajistí vzdušný most do Pákistánu

12. října 2005  7:49
Severoatlantická aliance zajistí leteckou přepravu humanitární pomoci z Evropy do zemětřesením postiženého Pákistánu. Večer o tom v Bruselu rozhodli velvyslanci členských zemí NATO.  

"Státy NATO se rozhodly vybudovat strategický vzdušný most do Pákistánu," uvedl v prohlášení po zasedání generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer.

Už v pondělí se mimořádně sešli velvyslanci členských zemí Severoatlantická aliance, aby zvážili, jak pomoci zemětřesením postižené oblasti. - více zde

Leteckou přepravu humanitární pomoci z Evropy bude koordinovat vrchní velitelství sil NATO a Euroatlantické centrum NATO pro koordinaci při katastrofách (EADRCC).

Některé státy nabídly letouny a do přepravy se zapojí i základna Včasné výstrahy a varování v německém Geilenkirchenu, ze které jinak startují speciální průzkumné letouny AWACS. Na základně bude aliance shromažďovat humanitární pomoc.

Velvyslanci členských zemí NATO rovněž souhlasili s možným využitím jednotek ISAF, které operují v sousedním Afghánistánu. O nasazení aliančních vojáků a vrtulníků rozhodne s přihlédnutím na bezpečnost mise velitel ISAF - více zde.

Záchranné operace v podobných případech řídí Euroatlantické centrum NATO pro koordinaci při katastrofách (EADRCC). Vzniklo v roce 1998 v rámci programu NATO Partnerství pro mír. Koordinuje záchranné práce a pomoc při živelních katastrofách či ekologických haváriích.

Na programu se podílí všechny členské státy NATO a další partnerské země. EADRCC například koordinovalo pomoc i při záplavách v Albánii a České republice v roce 2002 nebo při hašení lesních požárů v Portugalsku.

Naposledy se NATO prostřednictvím této organizace zapojilo do logistické pomoci v hurikánem postižené oblasti New Orleans nebo při letošních záplavách v Bulharsku, Rumunsku a Gruzii.

inc natoaktual.cz
zpět na článek