natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO nás chrání, míní tři čtvrtiny Čechů. Od vstupu uplynulo 22 let

  12. března 2021  9:01
  Je tomu přesně 22 let, co Česká republika 12. března 1999 vstoupila společně s Maďarskem a Polskem do Severoatlantické aliance. Jako první postkomunistické země v první vlně rozšiřování. Za záruku bezpečnosti považuje členství v NATO 69 procent Čechů.  

  Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Vstup do NATO považuji za jeden z nejdůležitějších okamžiků naší novodobé historie. Važme si toho, že můžeme být rovnocenným partnerem v alianci třiceti zemí, které spojuje snaha zachovat pro své občany mír a bezpečnost,“ řekl k výročí ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  S tím se ztotožňuje i většina obyvatel Česka. Více jak tři čtvrtiny Čechů (77 %) se domnívají, že nás členství v NATO chrání před nějakou hrozbou. 

  Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění, který si k dvaadvacátému výročí vstupu do Aliance nechalo zpracovat ministerstvo obrany u agentury STEM/MARK. Naopak 12 % občanů žádný takový přínos členství pro ČR nevidí a 11 % nedokáže odpovědět.

  Přes tři čtvrtiny dotázaných také schvalují pomoc a obranu jiného napadeného člena NATO (76 %). „Pokud jsme členy Aliance, která na vzájemné pomoci staví své základy, bylo by smutné, kdybychom s tím nesouhlasili. Nejde jen o solidaritu v době covidu,“ uvedl Jan Havránek, náměstek ministra obrany pro obrannou politiku a strategie.

  Průzkum veřejného mínění o NATO z února 2021

  Mezi největší hrozby, kterým pomáhá spojenectví předcházet, lidé zařazují nejčastěji válku (41 %) a terorismus (30 %). Často zmiňovaný je také vliv autoritářských režimů (20 %) a ohrožení naší suverenity (18 %).

  Podpora členství v NATO se v ČR dlouhodobě drží na vysoké úrovni. Celkem 69 % respondentů považuje NATO za záruku bezpečnosti země. Nemyslí si to 22 % lidí a jen 9 % na věc nemá jednoznačný názor.

  „Aliance představuje symbol západního prodemokratického ukotvení naší společnosti. Členství je pro nás zárukou bezpečnosti, a tento názor ve společnosti dlouhodobě přetrvává. Osciluje okolo 70 procent,“ konstatoval Havránek. Případné vychýlení je podle něj obvykle způsobeno obavou z nějaké krize globálního charakteru. Upozornil ale, že současná pandemie se v průzkumu nijak neprojevila.

  NATO si lidé pode průzkumu nejvíce ztotožňují se spojenectvím a mezinárodní spoluprací (24 %), s bezpečností a obranou ČR (17 %) a s udržováním míru (16 %). Celkově tak převažují pozitivní asociace – 76 % občanů si NATO spojuje s aktivními kroky proti potenciálnímu nebezpečí.

  Udržet vnímání NATO u mladé generace je výzva, říká šéf strategií Havránek

  Velmi zajímavou skupinu dotazovaných tvoří mladí lidé od 15 do 29 let. Narodili se totiž po pádu komunistického režimu a část z nich také až v období, kdy Česká republika už byla členem NATO. Ti jako nejčastější funkci Aliance uvádějí „udržování míru a prevenci konfliktů“. Naopak negativní asociace a skeptický názor vůči NATO uvádějí častěji lidé ve věku 60+.

  „Cítím velký zájem mladých o obranu, bezpečnost, zejména v kontextu nových technologií. Pandemie tyto procesy ještě více umocnila a uvedla naše životy do online režimů,“ dodal Havránek.

  Lidem chybí informace z důvěryhodných zdrojů

  Průzkum se zaměřil i na skutečnost, zda mají Češi o NATO a jeho fungování dostatek informací. To potvrdilo jen 35 % dotázaných. Většina lidí (59 %)naopak uvedla, že dostatek informací nemá. Podobné, dokonce trochu horší je to s i dostupností informací o působení ČR v rámci NATO. Až 63 % lidí tvrdí, že je k dispozici nemá.

  Informace o tématu obrany ČR a členství v NATO lidé získávají hlavně z médií (66 %) a dále ze sociálních sítí (24 %) a od bezpečnostních expertů (17 %). Průzkum ale možná překvapivě ukázal, že neplatí, že by nejvíce informací přinášela lidem ta nejdůvěryhodnější média.

  Průzkum veřejného mínění o NATO z února 2021

  Za spolehlivý zdroj o tématu obrany ČR a členství v NATO totiž nejvíce dotázaných považuje odbornou literaturu, bezpečnostní experty, příslušníky Armády ČR a samostudium.

  Naopak sociální sítě patří k nejméně důvěryhodným zdrojům. Všechny testované zdroje se pak těší vysoké důvěře jen určité části občanů: odborná literatura a bezpečnostní experti to splňují pro 50 % občanů, média pro 27 % občanů a sociální sítě pro 10 % občanů.

  Informace pocházející z médií a sociálních sítí si přitom ověřují téměř dvě pětiny lidí. Ostatní je neověřují (43 %) nebo tyto zdroje nepoužívají (18 %).

  Diskuze o vstupu začala bezprostředně po listopadu 1989

  Diskuse o možném vstupu Československa a poté České republiky do NATO začala prakticky ihned hned po listopadu 1989. Už na jaře 1994 se Česká republika připojila k aliančnímu programu Partnerství pro mír, který je považován za jakýsi předstupeň členství. 

  O dva roky později pak čeští zástupci předali Alianci dokumenty nutné k zahájení rozhovorů o plnohodnotném členství. Pozvánku ke vstupu do NATO dostala Česká republika na summitu Aliance v Madridu v červenci 1997.

  TOP 5: Kdo v NATO vydává na obranu nejvíce? A jsou to opravdu USA?

  Přístupové protokoly stvrdil svým podpisem tehdejší prezident Václav Havel přesně 26. února 1999. Ve stejnou chvíli obdobné dokumenty podepsal ve Varšavě i polský prezident Aleksander Kwasniewski.

  Václav Havel po podpisu uvedl, že protokol má historický význam. Členství je podle něj nadějí i závazkem. „Dává nám naději, že naše země už nikdy nepodlehne ani nebude obětována jakémukoli agresorovi, a zároveň vyjadřuje jasné odhodlání spoluodpovídat za svobodu národů, lidská práva, demokratické hodnoty a mír na našem kontinentě,“ prohlásil tehdy Havel.

  Země pak vstoupila do Aliance 12. března 1999. Ministři zahraničí tehdy předali ve městě Independence v americkém státě Missouri své americké kolegyni Madeleine Albrightové ratifikační listiny. Česko zastupoval Jan Kavan, ministr zahraničí v tehdejší vládě Miloše Zemana.

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media