natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ukrajině hrozí znovu násilí, separatisté nestáhli zbraně, varuje NATO

  2. prosince 2015  16:56
  Na východě Ukrajiny mohou podle Severoatlantické aliance znovu propuknout boje. Ilegální skupiny proruských separatistů nebyly odzbrojeny a Ukrajina nemůže obnovit kontrolu hranic, varoval v Bruselu šéf NATO Jens Stoltenberg po středečním zasedání ministrů zahraničí členských zemí.  

  Pozorovatel OBSE v mariupolském předměstí Šyrokyne | foto: OSCE photos

  „Zatímco jsme byli svědky určitého pokroku v provádění dohod z Minsku, existuje reálné riziko obnovení násilí,“ prohlásil Stoltenberg po jednání ministrů NATO s ukrajinskými zástupci.

  Aliance je podle jeho slov odhodlána podporovat mírové a diplomatické ukončení konfliktu, ale Ruskem podporovaní separatisté dosud nestáhli své zbraně a vybavení. Dohody z Minsku a jejich dodržování všemi stranami je podle šéfa NATO jediná cesta k politickému řešení konfliktu.

  „Musíme vidět stažení těžkých zbraní, plné dodržování příměří, výměnu zajatců,“ konstatoval s tím, že pozorovatelé mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) musí získat přístup do všech problémových oblastí a dohlížet v nich bez omezení na dodržování uzavřeného příměří.

  Ukrajina rovněž podle Stoltenberga zatím nemůže kontrolovat svou hranici. Správu hranice by měl Kyjev převzít nejpozději koncem letošního roku. „Výzvy, které představují akce Ruska v euroatlantickém prostoru, s námi budou dlouhou dobu,“ prohlásil Stoltenberg. Ministři členských států NATO podle jeho slov znovu vyjádřili Kyjevu podporu.

  Sankce zmírníme, až se splní dohody, říká Kerry

  Vrchní velitel sil NATO Philip Breedlove uvedl, že nynější relativně klidnější situace na východě Ukrajiny ještě neznamená, že se blíží konce konfliktu. Rusko podle jeho slov i nadále podporuje a zásobuje separatisty v oblasti. K poslední dvanáctibodové dohodě z Minsku, jejíž lhůta ke splnění vyprší koncem roku, je proto skeptický.

  Moskva nadále popírá, že by separatistům poskytovala zbraně nebo že jsou ruští vojáci do konfliktu zapojení. Podle Breedlova ale zpravodajské informace svědčí o něčem jiném. „Rusko zcela kontroluje, co se na linii kontaktu děje. Viděli jsme několik konvojů mířících na Donbas, všechny byly označeny jako humanitární pomoc. Všichni víme, že to není správné označení,“ dodal.

  Po období „klidu“ si Kyjev i separatisté stěžují na opakované porušování příměří. Obě strany se obviňují, že například dělostřelectvo, které mělo být staženo, je stále v akci.

  Platnost dohody o příměří má skončit 31. prosince. Zřejmě ale bude automaticky prodlouženo, stejně tak jako sankce vůči Rusku. Podle amerického šéfa diplomacie Johna Kerryho je podmínkou ke zmírnění sankcí splnění dohod z Minsku.

  „Řekl jsme prezidentu Putinovi během našeho osobního setkání v Paříži před dvěma dny, že pokud chce Moskva zmírnit sankce, je to možné, pokud dostojí svým slibům,“ řekl Kerry.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media