natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO se pustilo do protiraketové obrany

  21. září 2006  11:04
  Severoatlantická aliance chce vybudovat systém protiraketové obrany, který by měl chránit vojáky při nasazení v misích. NATO už vybralo konsorcium firem, které začne stavět základy celého systému. Zakázka má hodnotu zhruba pětasedmdesát miliónů eur.  

  O potřebě získat vlastní protiraketovou obranu se začalo v alianci mluvit již na summitu NATO v Praze v roce 2002. Tento týden začal projekt vybráním konsorcia nabývat konkrétní obrysy a systém alianční ochrany proti balistickým raketám by tak mohl být připraven k testování už za čtyři roky.

  Úkolem vybraného konsorcia firem vedeného společností SAIC, v němž jsou firmy z USA i Evropy, je konkrétně navrhnout a vyvinout alianční systém ochrany před balistickými střelami. Nejde ovšem o ochranu území členských zemí, ale o ochranu vojáků při nasazení.  „Je to protiraketová obrana bojiště, tedy opravdu jenom částečná obrana, která by měla chránit nasazená vojska v operaci,“ řekl brigádní generál Ivo Zbořil na nedávné konferenci k tématu. - více zde

  Systém by nicméně v budoucnu mohl sloužit jako základ širší ochrany území členských států NATO. „Tento program je důležitým stavebním kamenem případného rozšíření protiraketové obrany i na členy NATO,“ potvrdil náměstek generálního tajemníka NATO Marshall Billingslea.

  Systém USA a NATO se asi propojí
  Svůj fungující systém protiraketové obrany mají nyní zatím jen USA, jejichž snaha umístit jednu ze základen svého systému v České republice nedávno vyvolala širokou debatu. - více zde 

  Podle odborníků nicméně dříve nebo později dojde k provázání obou systémů – tedy toho amerického s aliančním. „Je reálné, že se za několik let, kdy NATO dotáhne do realizační fáze svůj vlastní projekt protiraketové obrany, stane americký systém součástí aliančního projektu. Považuji za téměř jisté, že při výstavbě protiraketové obrany NATO se použijí již existující prvky amerického systému,“ tvrdí ministr obrany Jiří Šedivý.

  Jeho slova potvrzuje i velvyslanec ČR při NATO Štefan Füle. „Jsem toho názoru, že v případě budování evropského aliančního systému je provázanost, a pokud možno úzká provázanost se systémem americkým jedinou cestou vpřed. Důvodů proto existuje celá řada: operační, technologické, zdrojové a opět samozřejmě politické,“ uvedl Füle.

  Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media