natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO posílí obranu proti nejnovějším ruským raketám a kyberútokům

  21. října 2021  20:04
  Ministři obrany NATO přijali balíček opatření, která mají vylepšit společnou obranu proti novým ruským raketovým systémům a také kyberútokům na kritickou infrastrukturu.  

  Zasedání ministrů obrany NATO. Šéf Pentagonu Lloyd Austin (uprostřed) se zdravé s britským kolegou Benem Wallacem | foto: NATO Photos

  “Nový zastřešující plán zajistí, že i nadále budeme mít ty správné síly na správném místě a ve správný čas. Abychom ochránili miliardu našich obyvatel před jakoukoli hrozbou,” řekl šéf NATO Jens Stoltenberg po prvním dni jednání ministrů obrany Aliance.

  Obavy spojenců budí především vývoj nových ruských raketových systémů včetně hypersonických střel odpalovaných z letounů i ponorek. Znepokojení roste také z ruských aktivit ve vesmíru nebo hackerských útoků a šíření dezinformací.

  Podle Stoltenberga proto Aliance v reakci na nové hrozby uvádí do praxe vyvážený balíček politických a vojenských opatření.

  Plán podle jeho slov zahrnuje především významná vylepšení protivzdušné a protiraketové obrany spojenců a posílení konvenčních schopností zaváděním nejmodernějších letounů takzvané 5. generace.

  Ruským hrozbám se pak mají přizpůsobit také společná cvičení spojenců a zpravodajská činnost. V neposlední řadě chce Aliance zlepšit připravenost a účinnost svého jaderného odstrašujícího arzenálu.

  Stoltenberg však upozornil, že současně s tím budou spojenci pokračovat v úsilí o kontrolu zbrojení, odzbrojení a nešíření jaderných zbraní.

  Rusové v centrále NATO byli špióni, trvá na jejich vypovězení Aliance

  Připomněl, že i přes nejhorší vztahy s Ruskem od konce studené války, je NATO připraveno vést s Moskvou dialog.

  “Nebudeme zrcadlit ruské destabilizující chování. A nemáme v úmyslu rozmístit v Evropě nové pozemní jaderné střely,” dodal.

  Spojenci podpoří převratné technologie

  S plánem souvisí i vytvoření nového fondu inovací, jehož vznik dnes ministři obrany rovněž odsouhlasili. Ze společného fondu, který by měl poskytnout až miliardu eur (zhruba 25,3 miliardy korun), chce Aliance financovat například vývoj duálních technologií využitelných v civilním i vojenském provozu.

  “Musíme si udržet technologickou výhodu. Budoucí konflikty se budou bojovat nejen s kulkami a bombami, ale také s bajty a velkými daty,” konstatoval Stoltenberg.

  Inovačních fond bude podporovat vývoj nových a převratných technologií dvojího užití v klíčových oblastech spojenecké bezpečnosti.

  V Evropě i Severní Americe vznikne síť testovacích center a akcelerátorů, které budou zkoumat uplatnění civilních inovativních postupů pro obranná řešení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media