natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO vymezí mantinely umělé inteligence. Do technologií dá miliardu eur

  22. října 2021  17:36
  Až miliardu eur investuje 17 spojenců včetně Česka do nejnovějších a převratných duálních technologií využitelných v civilním i vojenském prostředí. A zásadní roli má sehrát umělá inteligence.  

  Ministři obrany NATO stvrdili vznik nového inovačního fondu, prostřednictvím kterého chtějí do nových technologií investovat až miliardu eur. Česko zastupoval náměstek ministra obrany Jan Havránek (druhý zleva) | foto: NATO Photos

  Ministři obrany NATO v Bruselu schválili vznik zvláštního inovačního fondu. Podílet se na něm bude 17 ze 30 členských zemí. A Česká republika patří k zakládající skupině.

  “Nové technologie přetvářejí náš svět a naši bezpečnost. Inovační fond zajistí, že spojenci nepřijdou o nejnovější technologie a schopnosti, které budou zásadní pro naši bezpečnost,” prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg na závěr dvoudenní schůzky ministrů obrany.

  Ze společného fondu, který by měl poskytnout až miliardu eur (zhruba 25,3 miliardy korun), chce Aliance financovat například vývoj duálních technologií využitelných v civilním i vojenském provozu.

  Podle náměstka ministra obrany Jana Havránka, který Česko na jednání zastupoval, pomůže alianční Inovační fond identifikovat příležitosti v oblasti technologického výzkumu a nabídne firmám kapitál pro výzkum a vývoj takzvaných nastupujících a přelomových technologií (EDTs).

  „O konkrétní podobě fondu se bude jednat v následujících měsících a ČR bude u jeho vzniku,” uvedl. 

  Součástí této iniciativy je také vytvoření databáze se seznamem důvěryhodných firem, které budou pro spojence spolehliví dodavatelé služeb v oblasti obrany a bezpečnosti kritické infrastruktury.

  “Zapojením se do iniciativy získává ČR přístup do této databáze a máme tedy jistotu, že se jedná o prověřené firmy. Jako stát můžeme zároveň pomoci českým firmám obranného průmyslu ucházet se o místo na tomto seznamu,” dodal.

  Spojenci urychlí nasazení umělé inteligence

  “Musíme zajistit, aby všichni spojenci byli schopni bezproblémově provozovat různé technologie, mezi svými silami i mezi sebou navzájem,” konstatoval Stoltenberg.

  A jednou z klíčových oblastí má být umělá inteligence (AI), pro jejíž využívání spojenci vůbec poprvé stanovili první mantinely.

  První strategie NATO pro využití umělé inteligence

  Dokument na stránkách NATO v Angličtině

  První osmnáctibodová strategie deklaruje podle Stoltenberga standardy pro odpovědné používání umělé inteligence v souladu s mezinárodním právem, ale také počítá s urychlením jejího zavádění do aktivit Aliance.

  V neposlední řadě stanovuje, jak chtějí spojenci technologii chránit a zároveň řešit hrozby vyplývající z jejího zneužití a využívání protivníky.

  “Nabízí bezprecedentní příležitost k posílení našeho technologického náskoku, ale také zvýší rychlost hrozeb, kterým čelíme,” uvádí se v dokumentu.

  V tom spojenci mimo jiné deklarují, že všechny aplikace AI budou vyvíjeny a používány tak, aby je bylo možné kontrolovat a budou podléhat alianční či národní certifikaci.

  Zvláštní důraz pak chtějí spojenci věnovat robustnímu zabezpečení s tím, že při vývoji i provozu systémů s umělou inteligencí musí být eliminovány možnosti “nezamýšlených následků” a v takovém případě musí být možné systémy odpojit či deaktivovat.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media