NATO rozšíří misi ISAF na jih Afghánistánu

Vydáno 09.12.2005
Severoatlantická aliance se chystá k dalšímu rozšíření své operace v Afghánistánu, tentokrát na neklidný jih země. Dohodli se na tom v Bruselu ministři zahraničí členských zemí NATO. Na jihu Afghánistánu dosud operovaly jen speciální protiteroristické jednotky v operace trvalá svoboda pod velením USA.  

"Příští rok bude NATO operovat na třech čtvrtinách území Afghánistánu," uvedl generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer.

V Afghánistánu operuje v současnosti zhruba 9 tisíc vojáků mírových sil ISAF pod velením NATO. Zatím mezinárodní jednotky dohlížejí na bezpečnost a obnovu země v metropoli Kábulu a na severu a západě Afghánistánu. Mírové síly tak mají pod kontrolou zhruba padesát procent celé země.

S rozšířením na problematický a stále neklidný jih země počítají vojenští plánovači aliance na jaře příštího roku.

Po rozšíření na jih pokryje NATO dalších šest provincií. Aliance proto plánuje, že do oblasti vyšle dalších 6 tisíc vojáků. Celkový počet by tak měl vzrůst na 15 tisíc. Zhruba dvě třetiny posil by měli tvořit Britové, kteří na jaře převezmou velení mise ISAF, další Kanaďané a Nizozemci.

NATO zvýší počet rekonstrukčních týmů
"Budeme pokračovat v poskytování silné podpory afgánské vládě a pracovat společně s jinými mezinárodními organizacemi na vybudování mírového, stabilního a demokratického Afghánistánu," uvádí se v závěrečném komuniké zasedání ministrů NATO.

Až na 16 z nynějších 12 by měl při postupu NATO na jih také vzrůst počet provinčních rekonstrukčních týmů (PRT), které pomáhají Afgháncům obnovit zemi.

Do letošního jara působilo jen v metropoli Kábulu a na severu Afghánistánu v těchto provinčních rekonstrukčních týmech přes 8300 vojáků NATO. Týmy se skládají z vojáků, humanitárních pracovníků i civilistů a pomáhají při obnově jednotlivých oblastí Afghánistánu.

V červnu převzalo NATO velení dvou dalších rekonstrukčních týmů a podpůrné základny ve městech Herat a Farah na západě země. V létě by mělo převzít velení dalších dvou rekonstrukčních týmů na západě - v Chagcharanu v provincii Ghor a ve správním městě Qal'eh-Now provincie Baghdis.

S rozšířením operace bude mít NATO i silnější mandát, aby se alianční vojáci v případě potřeby mohli účinněji bránit útokům ozbrojenců z řad přívrženců bývalého vládního hnutí Taliban a teroristům z Al-Kajdy. Jak konstatoval mluvčí NATO James Apparathurai, mandát bude platit na celém afghánském území.

NATO počítá i s novými pravidly, jak nakládat s případnými zajatci. Zatčení mají být předáni afghánským úřadům do šesti hodin po zadržení, za výjimečných okolností schválených velitelstvím mohou být zajatci zadržováni až 96 hodin.

Česko vyšle do Afghánistánu posily
S posílením mise v Afghánistánu počítá i česká armáda. Vojáci však nebudou operovat na jihu, ale zůstanou na svých dosavadních místech. V současnosti působí 15 českých expertů na kábulském letišti a 40 průzkumníků ve Fayzabádu na severovýchodě země.

Důvodů pro rozšíření mise je více. Především by Česká republika měla od prosince 2006 převzít na čtyři měsíce velení celého letiště v Kábulu, kde dosud působí patnáctičlenný tým pyrotechniků a meteorologů. - více zde

Kontingent českých průzkumníků ve Fayzabádu, který chrání tamější rekonstrukční tým, by armáda chtěla zdvojnásobit. Z dnešních čtyřiceti na osmdesát vojáků, protože rekonstrukční tým pod velením Německa chystá rozšíření své působnosti na celý sever Afghánistánu. - více zde

Do oblasti by navíc znovu mohli vyrazit elitní bojovníci z 601. skupiny skupiny speciálních sil, kteří loni v Afghánistánu pátrali po boku Američanů po teroristech v historicky první bojové operaci české armády od konce druhé světové války. Elitní jednotku nedávno nabídl americkému velení ministr obrany Karel Kühnl. - více zde

inc natoaktual.cz