natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO přepravuje africké vojáky do Súdánu

  11. července 2005  10:38
  Severoatlantická aliance začala letecky přepravovat vojáky mírových sil Africké unie do západosúdánského Dárfúru. Aliance se tak poprvé vojensky angažuje na africkém kontinentě. V květnu slíbila, že se zapojí do mírové operace Africké unie v západosúdánské provincii Dárfúr.  

  Další články k tématu ZDE.

  Dárfúrem zmítá humanitární krize a střety ozbrojených skupin.

  NATO sice nepošle do Afriky přímo vojáky, ale bude se podílet na dopravě, vybavení i výcviku jednotek Africké unie a pomůže s plánováním operací.

  Africká unie chce v Dárfúru zvýšit počet mírových jednotek ze současných tří tisíc na osm tisíc vojáků. Na rozšíření mise nemá unie kapacity, proto požádala o pomoc NATO. - více zde

  Alianční letouny už zahájily přepravu prvních nigerijských vojáků, kteří by měli misi posílit. Jak informovala tisková služba v bruselském sídle Aliance, během následujících tří měsíců by mělo NATO do Súdanu dopravit tisíce afrických vojáků z Gambie, Keni, Nigérie, Rwandy, Senegalu a Jihoafrické republiky.

  Aliance do oblasti vysílá několik specialistů, kteří budou na přepravu dohlížet a koordinovat další postup. Během několika týdnů chce Aliance zorganizovat speciální cvičení pro vojáky Africké unie. Manévry mají naučit africké vojáky úspěšně operovat ve válečném prostoru a plánovat operace.

  Válka v západosúdánské provincii Dárfúr propukla v únoru 2003, kdy skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou údajně podporované arabské milice. Od té doby si konflikt vyžádal podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 180 tisíc obětí.

  Během dvou let opustily další dva miliony lidí své domovy a přežívají v uprchlických táborech. Africké mírové jednotky působí v provincii od dubna 2004.

  Minulý týden podepsaly súdánská vláda a povstalecké skupiny v Dárfúru deklaraci o způsobu řešení konfliktu v této oblasti.

  Představitelé vlády, stejně jako Súdánské osvobozenecké armády a Hnutí pro spravedlnost a rovnost, podepsali deklaraci politických principů, která nastiňuje dlouhodobá řešení krize.

  Vyspělé země uvolní na řešení tamější krize 200 milionů dolarů, především na podporu mírové mise. - více zde

  Související články na natoaktual.cz:

  Zprávy (monitoring médií):

  Zprávy:

  Analýza:

  NATO pomáhá Africké Unii s přepravou mírových jednotek. Rwandští vojáci nastupují do amerického letadla C-17 před odletem do Dárfúru.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media