natoaktual.cz

NATO přepravuje africké vojáky do Súdánu

11. července 2005  10:38
Severoatlantická aliance začala letecky přepravovat vojáky mírových sil Africké unie do západosúdánského Dárfúru. Aliance se tak poprvé vojensky angažuje na africkém kontinentě. V květnu slíbila, že se zapojí do mírové operace Africké unie v západosúdánské provincii Dárfúr.  

Další články k tématu ZDE.

Dárfúrem zmítá humanitární krize a střety ozbrojených skupin.

NATO sice nepošle do Afriky přímo vojáky, ale bude se podílet na dopravě, vybavení i výcviku jednotek Africké unie a pomůže s plánováním operací.

Africká unie chce v Dárfúru zvýšit počet mírových jednotek ze současných tří tisíc na osm tisíc vojáků. Na rozšíření mise nemá unie kapacity, proto požádala o pomoc NATO. - více zde

Alianční letouny už zahájily přepravu prvních nigerijských vojáků, kteří by měli misi posílit. Jak informovala tisková služba v bruselském sídle Aliance, během následujících tří měsíců by mělo NATO do Súdanu dopravit tisíce afrických vojáků z Gambie, Keni, Nigérie, Rwandy, Senegalu a Jihoafrické republiky.

Aliance do oblasti vysílá několik specialistů, kteří budou na přepravu dohlížet a koordinovat další postup. Během několika týdnů chce Aliance zorganizovat speciální cvičení pro vojáky Africké unie. Manévry mají naučit africké vojáky úspěšně operovat ve válečném prostoru a plánovat operace.

Válka v západosúdánské provincii Dárfúr propukla v únoru 2003, kdy skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou údajně podporované arabské milice. Od té doby si konflikt vyžádal podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 180 tisíc obětí.

Během dvou let opustily další dva miliony lidí své domovy a přežívají v uprchlických táborech. Africké mírové jednotky působí v provincii od dubna 2004.

Minulý týden podepsaly súdánská vláda a povstalecké skupiny v Dárfúru deklaraci o způsobu řešení konfliktu v této oblasti.

Představitelé vlády, stejně jako Súdánské osvobozenecké armády a Hnutí pro spravedlnost a rovnost, podepsali deklaraci politických principů, která nastiňuje dlouhodobá řešení krize.

Vyspělé země uvolní na řešení tamější krize 200 milionů dolarů, především na podporu mírové mise. - více zde

Související články na natoaktual.cz:

Zprávy (monitoring médií):

Zprávy:

Analýza:

NATO pomáhá Africké Unii s přepravou mírových jednotek. Rwandští vojáci nastupují do amerického letadla C-17 před odletem do Dárfúru.

inc natoaktual.cz
zpět na článek