natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO podpoří africkou misi v Dárfúru

  25. května 2005  10:16
  Severoatlantická aliance se zapojí do mírové operace Africké unie v západosúdánské provincii Dárfúr. NATO sice nepošle do Afriky přímo vojáky, ale bude se podílet na dopravě, vybavení i výcviku jednotek Africké unie a pomůže s plánováním operací.  

  Jak informoval mluvčí NATO James Apparathurai, Severoatlantická rada složená ze zástupců všech 26 členských zemí v pondělí souhlasila s prvními návrhy armádních plánovačů na historicky první působení NATO na africkém kontinentě.

  Další články k tématu ZDE.

  V oficiálním prohlášení rada konstatuje, že NATO nepošle do Dárfúru vlastní vojáky. Pomoc se týká přepravy afrických jednotek, jejich ubytování, výcviku, dodání spojovacích prostředků a dalšího vybavení, zpravodajských informací či zkušeností z plánování misí.

  Nabídku pomoci osobně představí generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer ve čtvrtek 26. května v etiopské Adis Abbebě, kde se spolu vysokým představitelem Evropské unie Javierem Solanou sejde s představiteli Africké unie.

  Nepokoje v západosúdánské provincii Dárfúr propukly v únoru 2003, kdy skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou podporované arabské milice. Od té doby si konflikty vyžádaly podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 180 tisíc obětí. Během dvou let další milion lidí opustil své domovy a přežívá v uprchlických táborech.

  O pomoc NATO se zvládnutím humanitární krize v Súdánu požádal před několika týdny předseda Africké unie Alpha Oumar Konaré. Dosud v oblasti dohlíží na klid zbraní asi 3 tisíce vojáků Africké unie, jejich počet by měl do září vzrůst až na 8 tisíc. Na logistické zajištění a naplánování tak velké mise nemá unie kapacity. - více zde

  Některé alianční země už v úterý nastínily, jak by pomoc mohla vypadat. Britský ministr obrany John Reid uvedl, že jeho země je připravena do mise poskytnout až 600 civilních vozidel a vojenské velitele. Pomoc přislíbila také Francie nebo Španělsko, které chce poskytnout letouny pro přepravu vojáků. Nizozemsko nabízí komunikační systémy.

  Přesnou pomoc upřesní představitelé aliance po klíčové schůzce v Adis Abbebě. Na misi se totiž bude podílet i Evropská unie. Britské ministerstvo obrany však podle deníku Times konstatovalo, že Africká unie žádá například o šest bojových vrtulníků, 116 letounů a další vojenské vybavení.

  Experti bezpečnostní problematiku se shodují, že první pomoc NATO na africkém kontinentě může přispět ukončení vleklé krize v Dárfúru. "Spolupráce s jinou organizací na zcela jiném kontinentě ukazuje, že NATO má stále smysl i v současném světě," konstatoval například Petr Suchý z Mezinárodního politologického ústavu.

  Související články na natoaktual.cz:

  Zprávy (monitoring médií):

  Zprávy:

  Analýza:


  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)