natoaktual.cz

NATO podpoří africkou misi v Dárfúru

25. května 2005  10:16
Severoatlantická aliance se zapojí do mírové operace Africké unie v západosúdánské provincii Dárfúr. NATO sice nepošle do Afriky přímo vojáky, ale bude se podílet na dopravě, vybavení i výcviku jednotek Africké unie a pomůže s plánováním operací.  

Jak informoval mluvčí NATO James Apparathurai, Severoatlantická rada složená ze zástupců všech 26 členských zemí v pondělí souhlasila s prvními návrhy armádních plánovačů na historicky první působení NATO na africkém kontinentě.

Další články k tématu ZDE.

V oficiálním prohlášení rada konstatuje, že NATO nepošle do Dárfúru vlastní vojáky. Pomoc se týká přepravy afrických jednotek, jejich ubytování, výcviku, dodání spojovacích prostředků a dalšího vybavení, zpravodajských informací či zkušeností z plánování misí.

Nabídku pomoci osobně představí generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer ve čtvrtek 26. května v etiopské Adis Abbebě, kde se spolu vysokým představitelem Evropské unie Javierem Solanou sejde s představiteli Africké unie.

Nepokoje v západosúdánské provincii Dárfúr propukly v únoru 2003, kdy skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou podporované arabské milice. Od té doby si konflikty vyžádaly podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 180 tisíc obětí. Během dvou let další milion lidí opustil své domovy a přežívá v uprchlických táborech.

O pomoc NATO se zvládnutím humanitární krize v Súdánu požádal před několika týdny předseda Africké unie Alpha Oumar Konaré. Dosud v oblasti dohlíží na klid zbraní asi 3 tisíce vojáků Africké unie, jejich počet by měl do září vzrůst až na 8 tisíc. Na logistické zajištění a naplánování tak velké mise nemá unie kapacity. - více zde

Některé alianční země už v úterý nastínily, jak by pomoc mohla vypadat. Britský ministr obrany John Reid uvedl, že jeho země je připravena do mise poskytnout až 600 civilních vozidel a vojenské velitele. Pomoc přislíbila také Francie nebo Španělsko, které chce poskytnout letouny pro přepravu vojáků. Nizozemsko nabízí komunikační systémy.

Přesnou pomoc upřesní představitelé aliance po klíčové schůzce v Adis Abbebě. Na misi se totiž bude podílet i Evropská unie. Britské ministerstvo obrany však podle deníku Times konstatovalo, že Africká unie žádá například o šest bojových vrtulníků, 116 letounů a další vojenské vybavení.

Experti bezpečnostní problematiku se shodují, že první pomoc NATO na africkém kontinentě může přispět ukončení vleklé krize v Dárfúru. "Spolupráce s jinou organizací na zcela jiném kontinentě ukazuje, že NATO má stále smysl i v současném světě," konstatoval například Petr Suchý z Mezinárodního politologického ústavu.

Související články na natoaktual.cz:

Zprávy (monitoring médií):

Zprávy:

Analýza:


inc natoaktual.cz
zpět na článek