natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO po Afghánistánu? Světové špičky kvůli tomu přijedou do Bratislavy

  15. dubna 2013  18:41
  Konec mise NATO v Afghánistánu, klesající obranné rozpočty a otočení americké zahraniční politiky k Asii. To jsou hlavní otázky, na které budou významní politici a experti z celého světa hledat odpovědi během bratislavské konference GLOBSEC.  

  Bratislavská bezpečnostní konference GLOBSEC | foto: www.globsec.org

  Bratislava se od čtvrtka stane středobodem debaty o bezpečnostních a mezinárodně politických otázkách v době velmi turbulentní.

  GLOBSEC

  Z konference se za osm let trvání stalo jedno z nejrespektovanějších mezinárodních fór zahraniční a bezpečnostní politiky,  na které se sjíždějí přední představitelé evropské i světové bezpečnostní komunity. Státníci, premiéři, ministři, poradci, diplomaté a uznávaní experti. Letos proběhne v Bratislavě od 18. do 20. dubna a organizátoři očekávají na 600 hostů.

  Operace v Afghánistánu, kterou Severoatlantická aliance udávala za svůj hlavní operační úkol v posledních deseti letech, pomalu končí, postupně se stahují i čeští vojáci, český provinční rekonstrukční tým už ukončil svou činnost.

  Na Spojené státy letos poprvé dopadají rázné škrty v obranném rozpočtu a navíc obracejí svou pozornost směrem k asijsko-pacifickému regionu. NATO i Česká republika tak budou muset řešit jak se přizpůsobit době "po Afghánistánu", či jak udržet vazbu na USA, bez jejichž účasti by mohla Aliance fungovat jako bezpečnostní pojistka jen velmi obtížně.

  Hlavní hvězdou má být Brzezinski

  Na Slovensko se tak v následujících dnech začnou sjíždět představitelé klíčových zemí a institucí, aby zde jednali na veřejných fórech i na uzavřených jednáních, které jsou pro vysoce postavené účastníky jedním z hlavních lákadel.

  "Lidé mířící do Bratislavy vědí, že tu potkají své kolegy i z jiných zemí a během tří dnů tak vyřídí agendu, která by jinak trvala několik týdnů," říká jeden ze zakladatelů GLOBSECu Robert Vass.

  Jedním z nejočekávanějších z celkem šesti stovek hostů bude někdejší poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Jimmyho Cartera Zbigniew Brzezinski, který je jednou z ústředních postav americké zahraniční politiky.

  Evropa čelí klíčovým výzvám

  Severoatlantickou alianci bude v Bratislavě zastupovat náměstek generálního tajemníka NATO Hüseyin Diriöz a částečně i italský ministr obrany Giampaolo di Paola, který donedávna působil jako šéf vojenského výboru NATO.

  KOMENTÁŘ: Naše NATO, po téměř patnácti letech

  Z Česka na akci přijede například český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či ministr obrany Vlastimil Picek, nebude chybět ani polský ministr zahraničí Radek Sikorski, který nad slovenskou konferencí převzal záštitu.

  Celkově se GLOBSEC zaměří na na tři klíčové výzvy: budoucnost EU a její institucionální podobu, novou transatlantickou agendu po přesunu pozornosti USA na Asii a bližší pohled na evropské politiky východního partnerství po změnách na prahu Evropy.

  Organizátoři fóra očekávají na sto padesát novinářů, kteří zastupují média jako Wall Street Journal, BBC nebo Al-Džazíra.

  pz natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media