Třetina Čechů dává přednost členství v NATO před Evropskou unií

Vydáno 12.11.2015
Třetina obyvatel České republiky považuje za důležitější členství v Severoatlantické alianci (NATO) než v Evropské unii. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který v září provedla agentura STEM.  

Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Výzkum provedla agentura na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech od 18. do 28 září a na otázky odpovědělo 925 respondentů.

Z dopovědí vyplývá, že polovina české veřejnosti považuje členství České republiky v Evropské unii a Severoatlantické alianci za stejně důležité (50 % ).

„Mezi těmi, kteří tyto instituce rozlišují, jasně převažují ti, kteří za důležitější považují členství v NATO (34 %), nad těmi, kteří preferují členství v EU (16 %),“ zjistila agentura STEM.

Postoj Čechů k EU se tak podle STEM zhoršuje v atmosféře snižující se míry spokojenosti českých občanů s členstvím naší země v Evropské unii a pocitech ohrožení ze strany migrantů.

Zajímavé je, že v době před vstupem Česka do EU a NATO i po vstupu České republiky do Aliance (1998) lidé vstup do Evropské unie častěji považovali za důležitější než vstup do Severoatlantické aliance. V roce 2011 se vedle téměř poloviny lidí, pro které je členství v obou institucích stejně důležité, vyrovnal i poměr preferencí NATO a EU.

V roce 2012 již byl ale podíl hlasů pro NATO vyšší. Aktuální výzkum toto rozložení ještě více vyhrotil. Podíl těch, kteří za důležitější považují členství v NATO, je dvojnásobný (34 %) než podíl lidí preferujících členství v EU (16 %). Polovina občanů ovšem stabilně označuje členství v obou institucích za stejně důležité.

Výzkum rovněž ukázal, že s členstvím v NATO souhlasí více než dvoutřetinová většina českých občanů (69 %), nesouhlasí pětina (22 %) a desetina zvolila vyhýbavou odpověď (9 %). Podpora členství v NATO je přitom dlouhodobě u hranice 70 procent.

S členstvím v NATO pak častěji souhlasí lidé mladší a vzdělanější. Ovšem i mezi občany staršími 60 let nebo lidmi se základním vzděláním je stále míra souhlasu s členstvím v NATO většinová.

Mezi sympatizanty různých parlamentních politických stran je souhlas s členstvím v NATO rovněž většinový, jasnou výjimkou jsou pouze příznivci KSČM, kteří jsou rozděleni do dvou téměř vyrovnaných skupin.

inc natoaktual.cz