„Spojenci identifikovali ruský raketový systém, který vyvolává vážné obavy; NATO naléhavě vyzývá Rusko, aby tyto záležitosti řešilo podstatným a transparentním způsobem a aktivně se zapojilo do technického dialogu se Spojenými státy,“ uvádí se v prohlášení Severoatlantické rady.
Sovětsko-americká smlouva INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě z roku 1987 zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5 500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země fakticky v roce 2001. Zlikvidováno bylo 4 000 jaderných hlavic a rovněž 1 846 sovětských a 846 amerických raket krátkého a středního doletu a demontovány byly také transportéry, skladovací sila a odpalovací zařízení.
Spojené státy už počátkem roku opakovaně upozorňovaly, že Rusko dohodu porušilo. V listopadu pak americký ministr obrany spojence z Aliance seznámil s informacemi, které tajné služby zjistily.
Podle Pentagonu Rusové před časem dokončili vývoj střely (podle amerického označení SSC-X-8 nebo SSC-8) a nosič dosáhl plných operačních schopností. Rakety měly být podle zpravodajců tajně rozmístěny na několika místech.
Moskva obvinění opakovaně odmítla s tím, že naopak Spojené státy porušují smlouvu svým protiraketovým systémem.
Podle Aliance smlouva INF naprosto klíčová pro euroatlantickou bezpečnost. „Odstraněním celé třídy amerických a ruských zbraní - pozemních raket středního doletu - smlouva přispěla ke strategické stabilitě a snížila riziko chybného kroku vedoucího ke konfliktu,“ konstatuje zpráva Severoatlantické rady.
Rusko novými tajnými střelami reaguje na Čínu, tvrdí expert |
Stálá americká zástupkyně při NATO Bailey Hutchisonová uvedla, že se Washington snaží s Moskvou diskutovat o smlouvě už čtyři roky. „Přes toto úsilí se ruští představitelé odmítli konstruktivně zapojit,“ uvedla.
Podle vojenských expertů může jít s velkou pravděpodobností o pozemní verzi střely Kalibr s dosahem až 2 500 kilometrů. Střely v námořní verzi Rusko použilo při úderech v Sýrii. Podle některých analytiků vývojem nové střely Rusko reaguje na zbrojní programy Číny, která není svázána žádnými podobnými smlouvami.