natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Aliance má vážné obavy, že Rusko porušuje dohodu o raketách

  15. prosince 2017  19:54
  Severoatlantická aliance je znepokojena novým ruským raketovým systémem, který je schopen nést nukleární hlavice a mohl by porušovat klíčovou odzbrojovací dohodu o omezení raket středního a kratšího doletu. Spojenci Moskvu naléhavě žádají, aby o situaci transparentně jednala.  

  Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v Moskvě | foto: Ruské ministerstvo obrany

  „Spojenci identifikovali ruský raketový systém, který vyvolává vážné obavy; NATO naléhavě vyzývá Rusko, aby tyto záležitosti řešilo podstatným a transparentním způsobem a aktivně se zapojilo do technického dialogu se Spojenými státy,“ uvádí se v prohlášení Severoatlantické rady.

  Sovětsko-americká smlouva INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě z roku 1987 zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5 500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země fakticky v roce 2001. Zlikvidováno bylo 4 000 jaderných hlavic a rovněž 1 846 sovětských a 846 amerických raket krátkého a středního doletu a demontovány byly také transportéry, skladovací sila a odpalovací zařízení.

  Spojené státy už počátkem roku opakovaně upozorňovaly, že Rusko dohodu porušilo. V listopadu pak americký ministr obrany spojence z Aliance seznámil s informacemi, které tajné služby zjistily.

  Podle Pentagonu Rusové před časem dokončili vývoj střely (podle amerického označení SSC-X-8 nebo SSC-8) a nosič dosáhl plných operačních schopností. Rakety měly být podle zpravodajců tajně rozmístěny na několika místech.

  Moskva obvinění opakovaně odmítla s tím, že naopak Spojené státy porušují smlouvu svým protiraketovým systémem.

  Podle Aliance smlouva INF naprosto klíčová pro euroatlantickou bezpečnost. „Odstraněním celé třídy amerických a ruských zbraní - pozemních raket středního doletu - smlouva přispěla ke strategické stabilitě a snížila riziko chybného kroku vedoucího ke konfliktu,“ konstatuje zpráva Severoatlantické rady.

  Rusko novými tajnými střelami reaguje na Čínu, tvrdí expert

  Stálá americká zástupkyně při NATO Bailey Hutchisonová uvedla, že se Washington snaží s Moskvou diskutovat o smlouvě už čtyři roky. „Přes toto úsilí se ruští představitelé odmítli konstruktivně zapojit,“ uvedla.

  Podle vojenských expertů může jít s velkou pravděpodobností o pozemní verzi střely Kalibr s dosahem až 2 500 kilometrů. Střely v námořní verzi Rusko použilo při úderech v Sýrii. Podle některých analytiků vývojem nové střely Rusko reaguje na zbrojní programy Číny, která není svázána žádnými podobnými smlouvami.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media