natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO vyšetřuje incident mezi bojovými plavidly Francie a Turecka

  19. června 2020  11:13
  Vojenské úřady NATO vyšetřují incident mezi francouzskou hlídkovou fregatou Courbet a trojicí tureckých bojových plavidel, které ve Středozemním moři doprovázely civilní nákladní loď, podezřelou z převozu zbraní do Libye. Paříž tvrdí, že turecké bojové lodě opakovaně francouzskou fregatu zaměřily, když se pokusila k podezřelému plavidlu přiblížit.  
  Francouzská fregata Courbet | foto: EUNAVFOR

  K incidentu mělo dojít 10. června v blíže neupřesněných vodách Středozemního moře. Roztržka se dostala i na videokonferenci ministrů obrany NATO. „Zajistili jsme, aby vojenské úřady NATO incident vyšetřily a plně objasnily, co se stalo,“ uvedl po společné videokonferenci šéf Aliance Jens Stoltenberg.

  Událostí se podle jeho slov zabývá několik členských zemí. Francouzská ministryně obrany Florance Parlyová označila turecké chování za „závažné a nepřijatelné“. „Myslím, že nejlepším způsobem, jak se s tím vypořádat, je objasnit, co se ve skutečnosti stalo,“ dodal Stoltenberg s tím, že Aliance jako celek plně podporuje dodržování embarga na dovoz zbraní do Libye.

  Francouzská fregata Courbet operuje ve Středomoří v rámci alianční hlídkové operace Sea Guardian. Podle Paříže byla fregata tureckými bojovými plavidly třikrát „označena“ radarem pro zaměření cíle, pokaždé, když se pokusila přiblížit k civilní turecké nákladní lodi, kterou doprovázely. Nákladní loď francouzští námořníci podezřívali, že navzdory embargu převáží zbraně do Libye. Po opakovaném zaměření se francouzská loď stáhla.

  Paříž argumentuje, že podle spojeneckých pravidel lze takové jednání považovat za nepřátelský akt. Ankara obvinění odmítá s tím, že turecká plavidla francouzskou fregatu Courbet nijak „neobtěžovala“.

  Francie už opakovaně obvinila Turecko z porušování zbrojního embarga na dodávky zbraní do Libye a označila Ankaru dokonce za „hlavní překážku k dosažení příměří“ v zemi.

  V nepřehledném konfliktu v zemi, která je nestabilní od pádu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož vláda uznávaná většinou mezinárodního společenství má pod kontrolou území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu země, z níž do Evropy míří velké množství migrantů. Vláda v Tripolisu za přímé vojenské pomoci Turecka nedávno odrazila ofenzivu Haftarových jednotek, kterého zase vojensky podporuje Rusko.

  „Podpora Turecka pro ofenzívu vlády národní jednoty jde přímo proti úsilí o zajištění příměří, které podporujeme,“ uvedlo francouzské ministerstvo s tím, že s „nepřátelskými a nepřijatelnými akcemi tureckého námořnictva“ se situace ještě zhoršuje.

  S dohledem na dodržování embarga pomáhá ve Středomoří námořní operace Evropské unie. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se snaží u NATO získat podporu pro samostatnou alianční námořní operaci, která by na dodržování embarga dohlížela a podobným incidentům zamezila.

  Obecně se ale předpokládá, že Turecko jako jedna ze členských zemí NATO, bude takové snahy blokovat.

  Borrell popsal, že se podobně před týdnem pokusily námořní síly EU navázat kontakt s podezřelou nákladní lodí plavící se pod vlajkou Tanzánie a doprovázenou dvěma tureckými bojovými plavidly. Nákladní loď podle jeho slov nijak nereagovala. Turecký vojenský doprovod pouze vzkázal, že plavidlo veze náklad zdravotnického vybavení pro Libyi.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu