natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Koronavirus se objevil u vojáků v misích NATO. Češi jsou v pořádku

  28. března 2020  13:01
  Nákaza novým koronavirem se už objevila u zahraničních vojáků v misích NATO v Afghánistánu a také v Pobaltí. Naposledy v Lotyšsku. Čeští vojáci v zahraničních misích jsou ale podle Generálního štábu v pořádku.  

  Česká minometná jednotka v Lotyšsku | foto: AČR

  „Naši vojáci jsou všichni v pořádku. Nemáme informace, že by mohli přijít s nakaženými do kontaktu,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  První případ nákazy mezi zahraničními vojáky, kteří působí v Lotyšsku v rámci předsunuté vojenské přítomnosti NATO, informovalo lotyšské ministerstvo obrany. Novým koronavirem se tam nakazil voják mezinárodního praporu. Národnost však ministerstvo neuvedlo, nicméně voják má mírné příznaky a je v domácí izolaci v pronajatém domě a nikoliv na základně Ādaži, kde je mezinárodní prapor situován.

  Ministr obrany Artis Pabriks informoval, že vojáci, kteří s ním přišli do styku, jsou v nucené karanténě. Voják se podle něj nakazil během své nedávné cesty do zahraničí a nebyl v kontaktu s lotyšskými jednotkami. Podezření na nákazu COVID-19 pak podle Pabrikse mají lékaři i u dalšího vojáka, pocházejícího ze stejné země.

  „Přijímáme veškerá nezbytná opatření, abychom omezili šíření viru, aby naše jednotky a naši spojenci byli v následujících týdnech chráněni před touto chorobou,“ prohlásil Pabriks.

  V Lotyšsku působí v rámci mezinárodní bojové jednotky pode kanadským velením 55 českých vojáků. Jádro jednotky tvoří příslušníci minometné čety 42. mechanizovaného praporu. Mezinárodní prapor tvoří kromě dalších také španělští a italští vojáci.

  V úterý hlásil několik případů nákazy také alianční prapor v sousední Litvě. Mezi testovanými s pozitivním výsledkem jsou tam němečtí a nizozemští vojáci. Agenturní zprávy hovoří o dvacítce případů. V Litvě působí v rámci mezinárodní jednotky NATO pod německým velením asi třicetičlenná skupina českých vojáků z 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

  Pozitivně testováni na nový koronavirus byli v týdnu také čtyři příslušníci mise NATO v Afghánistánu. Nákaza se u nich zjistila krátce poté, co do země přiletěli. „Tito členové mise NATO dorazili do země nově a pobývali v preventivním zařízení, kde se u nich projevily příznaky infekce. Následně byli umístěni do izolace a otestováni,“ uvedlo velení alianční mise s tím, že národnost nakažených nehodlá nyní zveřejnit.

  V preventivních zařízeních v Afghánistánu je nyní sledováno zhruba 1 500 příslušníků mise NATO. Většinou se jedná o osoby, které do země přicestovaly nedávno.

  „Klademe důraz na prevenci šíření. Je to obtížné za normálních okolností - téměř nemožné během násilí. Všechny strany musí omezit boje a zaměřit se na prevenci šíření tohoto viru mezi silami a afghánským obyvatelstvem,“ konstatoval velitel mise Scott Miller.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media