natoaktual.cz

Minuta týdne: kapitulace Japonska a největší operace od vzniku NATO

31. srpna 2021  16:51
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 30. srpna do 5. září, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

30. srpna 1995 zahájilo NATO údery na pozice bosenských Srbů v Sarajevu. Alianční letouny a síly rychlé reakce (RRF) podnikly rozsáhlý útok proti vojenským cílům jako odvetu za dělostřelecký útok na sarajevské tržiště z 28. září 1995. Začala tím největší vojenská operace NATO od jeho vzniku v roce 1949. Kromě okolí Sarajeva bylo bombardováno také okolí Mostaru, Goražde a Tuzly.

Zdroj: natoaktual.cz

31. srpna až 13. září 2002 probíhalo v Norsku cvičení NATO Air Meet. Cílem cvičení bylo poskytnout účastníkům možnost procvičit spojenecké taktické letecké operace se zaměřením na potlačení nepřátelské protivzdušné obrany a elektronický boj. Cvičení se zúčastnilo přes 65 letounů vzdušných sil Belgie, Kanady, Francie, Německa, Řecka, Nizozemska, Norska, Portugalska, Španělska, Turecka, Velké Británie a USA.

Zdroj: NATO

1. září 2015 bylo aktivováno prvních 6 nových jednotek NATO - NFIU (NATO Force Integration Unit – jednotka pro integraci sil NATO) v Bulharsku, Rumunsku, Polsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě. Šlo o přímou reakci na ruskou anexi Krymu v roce 2014. Plné operační způsobilosti dosáhly do začátku summitu ve Varšavě v roce 2016. Úlohou NFIU je zabezpečovat a koordinovat případné rychlé nasazení spojeneckých sil v daném regionu, podpora kolektivní obrany NATO v plánovacím procesu a asistence při výcviku a cvičeních.

Zdroj: Ministerstvo obrany Slovenska

2. září 1945 na palubě bitevní lodě USS Missouri formálně kapitulovalo Japonsko, čímž byla ukončena druhá světová válka.

Zdroj: History.com

5. září 1940 vznikla v Británii 312. stíhací peruť. Šlo v pořadí o třetí československou leteckou jednotku v rámci RAF (Royal Air Force – britské Královské letectvo). Jejím mottem bylo „Non multi sed multa“, což znamená „Ne mnozí, ale mnoho“ a lze to interpretovat jako „Ne mnoho mužů, ale mnoho činů“. Rozkaz k jejímu zformování byl vydán 29. srpna téhož roku. Zformována byla na základně v Duxfordu.

Zdroj: iDNES.cz

jav natoaktual.cz
zpět na článek