natoaktual.cz

Minuta týdne: Pearl Harbor, Sovětský svaz a první válka v Čečensku

7. prosince 2020  9:02
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 7. do 13. prosince, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

7. prosince 1941 se odehrál překvapivý letecký útok Japonska na hlavní základnu americké Pacifické flotily v Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Během útoku, který trval krátce přes hodinu, bylo zničeno 180 letounů a více než tucet lodí byl poškozen, nebo úplně zničen.

Zamýšlený účel ochromit americký vliv v Pacifiku Japonsku nevyšel, a naopak aktivní vstup Spojených států do války, spojený s masivní mobilizací amerických průmyslových kapacit, v konečném důsledku znamenal jejich vlastní porážku.

Zdroj: Britannica

8. prosinec se váže k podpisu dvou důležitých dokumentů. V roce 1987 byla ve Washingtonu D.C. podepsaná mezi Spojenými státy a Sovětským svazem Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, taky INF Treaty), která znamenala likvidaci střel s plochou dráhou letu, schopných nést jaderné hlavice, včetně jejich odpalovací infrastruktury, a to v kategoriích krátkého a středního doletu.

Tato smlouva platila až do 2. srpna 2019, kdy po uplynutí půlroční výpovědní lhůty obě strany potvrdili ukončení její platnosti.

Zdroj: Britannica

V roce 1991 byla v Bělověžském pralese v Bělorusku podepsaná stejnojmenná Bělověžská dohoda, na základě, které vzniklo Společenství nezávislých států a zároveň po více než 69 letech ukončila existenci Sovětského svazu. Tento akt byl ještě následně potvrzen podpisem protokolu k dohodě dva týdny poté v Alma-Atě.

Zdroj: Aktualne.cz

9. prosince 1992 se v rámci operace Navrácení naděje (Restore Hope) na Somálském pobřeží vylodily první americké jednotky, čímž zhmotnily rozhodnutí prezidenta George Bushe, který tuto operaci 3. prosince spustil. Operace byla odpovědí na blokaci zásobování somálského obyvatelstva humanitární pomocí, kterou měly na svědomí somálské polovojenské milice. Z prostředí operace Navrácení naděje pochází také kultovní film Černý jestřáb sestřelen, který velice věrně popisuje prostředí a okolnosti operace.

Zdroj: JCS

10. prosince 1998 byla otevřením velitelského střediska v makedonském pohraničním městě Kumanovo oficiálně aktivována vyprošťovací jednotka NATO s cílem pomáhat mezinárodní ověřovací misi OBSE působící v Kosovu.

Zdroj: natoaktual.cz

11. prosince 1994 začala první Čečenská válka. V tento den podepsal ruský prezident Boris Jelcin výnos č. 2169 „O opatřeních vedoucích k zajištění zákonnosti, pořádku a bezpečnosti občanů na území Čečenské republiky“. Rychlého a snadného vítězství, které Rusko předpokládalo, se dosáhnout nepovedlo a válka byla ukončená příměřím a podpisem Chasavjurtské dohody až 31. srpna 1996.

Zdroj: lidovky.cz

12. prosince 1979 bylo v Bruselu na speciálním zasedání ministrů obrany a zahraničí zemí NATO přijato dvoukolejní rozhodnutí. Toto znamenalo rozmístění 572 amerických střel Pershing II a ze země odpalovaných balistických střel, vybavených vždy jednou atomovou bojovou hlavicí, v Evropě a zároveň stažení 1000 atomových hlavic. Druhou kolejí tohoto rozhodnutí bylo spuštění širokého spektra iniciativ na kontrolu zbrojení a zlepšení vzájemné bezpečnosti a spolupráce v Evropě.

Zdroj: NATO

jav natoaktual.cz
zpět na článek