natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ministři obrany budou jednat v Berlíně o budoucnosti NATO

  12. září 2005  9:51
  O budoucnosti a dalším směřování NATO budou zítra a ve středu diskutovat na neformálním setkání ministři obrany členských států aliance. Setkání se koná v Berlíně a má být příspěvkem k oslavám 50. výročí založení poválečné německé armády a 50. výročí vstupu Německa do NATO.  

  Hostitelem setkání je německý ministr obrany Peter Struck.

  Jan Pejšek z tiskové služby českého ministerstva obrany uvedl, že hlavním tématem jednání  bude další transformace vojenských schopností NATO a vize směřování aliance v příštích patnácti letech.

  Diskuse se mají týkat především dalšího působení aliance v Afghánistánu, Iráku a v Kosovu. Ministři se nevyhnou ani stále aktuálnějšímu tématu spolupráce v boji proti terorismu a s tím souvisejícímu rozvoji sil rychlé reakce. "Na berlínském setkání by ale nemělo dojít k zásadním rozhodnutím. Na tématech, která ministři otevřou, budou v následujícím období pracovat experti," uvedl Pejšek.

  Součástí dvoudenního neformálního jednání ministrů obrany NATO bude i jednání s jejich ruským protějškem Sergejev Ivanovem. Podle tiskové a informační agentury Novosti by předmětem jednání měl být společný postup NATO a Ruska proti vývozy drog z Afghánistánu a jejich dalšímu využití, zapojení Ruska do protiteroristické operace ve Středozemí a další společné aktivity v bezpečnostních a obranných záležitostech.

  Význam neformálních schůzek spočívá v tom, že alianční ministři obrany se společně setkají a mají šanci bez omezení hovořit o klíčových otázkách ohledně NATO. "To, že jsou jednání neformální, znamená, že ministři na nich nepřijímají žádné závěry nebo neuzavírají smlouvy," uvedl již dříve mluvčí NATO James Appathurai.

   

  Petr Just natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media