natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obrana jedná o nákupu dvou transportních letounů C-390 Millennium z Brazílie

  17. října 2023  13:59
  Ministerstvo obrany vyjednává s brazilským výrobcem Embraer o pořízení dvou transportních letounů C-390 Millennium. Po stroji střední kategorie, jejímž pomyslným etalonem je po dlouhá desetiletá legendární Hercules, armáda pokukuje už řadu let. Na výrobě strojů se přitom významně podílí česká společnost Aero Vodochody a letouny si v Evropě už objednalo několik spojenců.  

  Transportní letoun C-390 Millennium brazilského výrobce Embraer na Dnech NATO v Ostravě 2023 | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  ,,Konkrétním krokem bylo zahájení jednání s cílem dosáhnout co nejnižší ceny a zároveň co nejkratšího termínu dodání,“ uvedl ministryně obrany Jana Černochova (ODS).

  Česká armáda by podle ministerstva nákupem získala letoun na střední a velké vzdálenosti s dobou doletu minimálně 12 hodin, který by byl zároveň schopný vzletu a přistání na letištích s nezpevněnou dráhou.

  Nákup letounů by zvýšil schopnost armády v zabezpečení letecké přepravy materiálu, těžké vojenské techniky i osob, dosud se podle úřadu v těchto činnostech musela česká armáda spoléhat na své spojence.

  Armáda v současné době takový stroj nemá. Flotila letounů C-295M CASA patři do nižší kategorie taktických transportních strojů a po letounech vyšší kapacity, jejichž pomyslným etalonem je už po dlouhá desetiletí legendární C-130 Hercules americké výroby, pokukuje už hodně dlouho.

  Embraer C-390 Millennium patří do kategorie středně těžkých transportních a víceúčelových strojů. Obrana si slibuje, že by armádě umožnil plnit celé spektrum úkolů.

  Kromě přepravy těžké techniky a vojáků do misí také evakuaci z krizových oblastí, zdravotnický odsun MEDEVAC a díky systému vzdušného hašení je letoun možné s přidáním speciálního modulu využít i v boji s rozsáhlými požáry. A C-390 se také náramně hodí pro všechny druhy vzdušných výsadků i padákového shozu nákladu.

  Větší kapacity než u letounů CASA

  Zatímco stroj C-295M CASA přepraví něco málo přes 9 tun nákladu, C-390 Millennium zvládne 26 tun, tedy více než zmiňovaný Hercules. Millennium přepraví 80 vojáků s plnou výstrojí nebo 60 výsadkářů. Stroje lze přestavět i na létající sanitky (74 nosítek) s jednotkami intenzivní péče.

  Embraer C-390

  • Posádka: 2+1
  • Kapacita: 80 cestujících / 74 nosítek / 66 parašutistů / 7 palet 463L
  • Užitečné zatížení: 26,3 t
  • Délka: 33,5 m
  • Rozpětí: 33,9 m
  • Výška: 11,4 m
  • Cest. rychlost: 870 km/h
  • Dolet: 2 815 km (s nákladem 23 t)
  • Dostup: 11 000 m

  Zdroj: Embraer

  Pro srovnání do menšího taktického letounu CASA se vejde 66 vojáků, 46 výsadkářů a v případě zdravotnické přestavby 24 nosítek.

  První vzlet prototypu Embraeru proběhl v roce 2015. Brazilské letectvo převzalo první kus v září 2019. Jde tedy o velmi mladý koncept, který chce výrobce dál rozvíjet. Ve Spojených státech, Británii a na Středním východě bude letoun nabízet ve spolupráci s americkým gigantem Boeing.

  Ministerstvo se rozhodlo vyjednávat o pořízení právě těchto strojů po předchozím průzkumu trhu a analýze, která identifikovala tuto variantu jako nejideálnější řešení pro splnění požadavků jednotlivých složek armády.

  Letoun musí podle požadavků disponovat systémy vlastní ochrany, které zajistí komplexní ochranu při přistání i vzletu v krizových oblastech se zvýšeným rizikem, například při působení v zahraničních operacích.

  Vyjednávání chce vést ministerstvo tak, aby první letoun přistál v Česku už na konci příštího roku. „Co se týče ceny, tak představu samozřejmě máme, ale s ohledem na strategii vyjednávání ji nebudeme dopředu zveřejňovat,“ citovala mluvčího obrany Jiřího Táborského agentura ČTK.

  Na výrobě letounů se jako subdodavatel významně podílí česká společnost Aero Vodochody AEROSPACE. Vyrábí náběžnou hranu křídla, dveře, nákladní rampu a druhou část zadního trupu.

  Maďarsko objednalo verzi tankeru

  Společnost se shodou okolností díky zájmu českého ministerstva obrany dohodla s brazilským výrobcem na rozšíření spolupráce. „Jsme rádi, že dnes s námi Embraer prohlubuje spolupráci, a budeme i nadále jedním z jeho nejvýznamnějších dodavatelů,“ konstatoval v tiskové zprávě prezident Aera Viktor Sotona.

  Navíc hodnota spolupráce podle něj s největší pravděpodobností výrazně přesáhne celkovou hodnotu zakázky na pořízení C-390 pro českou armádu. „Což je příznivá zpráva nejen pro Aero, ale i celý letecký průmysl v České republice,“ dodal.

  Podle Černochové se ministerstvo obrany dlouhodobě snaží o zapojení českého obranného průmyslu do všech strategických projektů. „Dobré zdrojové zajištění armády nám zajistí silnou a spolehlivou obranu. Chceme, aby z armádních zakázek profitovala nejen armáda, ale i naši občané – třeba právě tím, že dojde k rozšíření pracovních příležitostí,“ dodala.

  Letoun si kromě domácí Brazílie (19 objednaných, z toho šest dodaných) vybralo pro své armády už několik evropských zemí. Kromě Portugalska (5 objednaných) také Nizozemsko, Rakousko nebo Maďarsko.

  Maďarsko pumpuje do obrany. A novými letouny mění pravidla v regionu

  To si už v listopadu 2020 objednalo dva transportní letouny ve speciální variantě, která kromě přepravy nákladu a vojáků může sloužit také jako létající tanker pro doplňování paliva další letadel a vrtulníků. Maďarské vzdušné síly tak získají kapacity, které nemá nikdo v okolí.

  Pro vzdušné síly a armádu to přináší nové možnosti – snadnější výcvik i nasazení v operacích a zahraničních misích. Kromě primárního využití tankerů pro vlastní stroje pak může Maďarsko nabízet službu i dalším zemím. A tankovací kapacity jsou u evropských spojenců z NATO žádané.

  Mezi velmi vážné zájemce o nákup strojů C-390 patří také Indie, Jižní Korea nebo Švédsko.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media