natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obrana pořizuje izraelské radary. Antény se budou vyrábět v Česku

  6. prosince 2019  6:36
  Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na dlouho odkládanou dodávku osmi mobilních 3D radarů typu MADR z Izraele za 3,5 miliardy korun. Armáda získá první z moderních radarů do 20 měsíců. Antény moduly pro zařízení má podle dohody o nejméně třicetiprocentní účasti českého obranného průmyslu vyrábět pardubická společnost Retia.  

  Izraelský radar EL/M-2084 pro kanadskou armádu | foto: Rheinmetall Canada

  „Nákup radiolokátorů MADR je jedním z našich klíčových modernizačních projektů. Čeští vojáci tuto techniku nutně potřebují. Ukončíme naši závislost na zastaralých ruských strojích a zároveň získáme špičkový a v boji prověřený systém od našeho důležitého strategického partnera,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

  Podle něj nové radary výrazně zvýší schopnosti české armády v ochraně vzdušného prostoru.

  Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

  Nová izraelská technika nahradí staré ruské radary, které už několikrát překročily svou životnost. Izraelské radiolokátory zajistí armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. České armádě je dodá přes izraelskou vládu izraelský státní podnik Elta Systems. Na české straně se budou na realizaci zakázky podílet především Vojenský technický ústav a firma Retia, které ve čtvrtek s Eltou podepsaly dohody o průmyslové spolupráci.

  Právě pardubická Retia se stala strategickým průmyslovým partnerem izraelského výrobce. Bude totiž vyrábět anténní moduly pro radary MADR na bázi pokročilé galium nitridové technologie. Izraelský výrobce do Pardubic přenese potřebné know-how a instaluje také výrobní linku. Ta bude sloužit nejen k výrobě radarů MADR, ale i k jejich udržování v provozuschopném stavu po dobu až desítky let plánované životnosti, během které bude docházet k obměně opotřebovaných anténních modulů.

  Retia se má také významně podílet na certifikaci radarů, tvorbě technické dokumentace, spolu s izraelským výrobcem také zajistit výcvik vojáků v používání.

  Výroba nasmlouvaných radarů pro armádu má začít přímo v Česku už příští rok. První nový mobilní radar mají vojáci dostat do 20 měsíců, všechny by pak měli mít k dispozici do 40 měsíců.

  „Jedná se o významný projekt pro celý český obranný průmysl. Díky podmínkám kontraktu, které se nám podařilo i díky silné podpoře ministerstva obrany vyjednat, získává Česká republika natrvalo know-how i výrobní a servisní kapacitu, aby mohla radary MADR samostatně provozovat a servisovat,“ konstatoval šéf představenstva Roman Bohuněk.

  Subdodavateli zakázky budou i další české firmy. Například kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS, která dodá speciální podvozky 8x8.

  Pořízení radarů provázely komplikace. Jejich nákup má několikaleté zpoždění. Ministerstvo slibuje armádě nové radary už od roku 2004. Někdejší ministr obrany a současný český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický před svým odchodem z funkce smlouvu v prosince 2017 označil za připravenou k podpisu.

  Jeho nástupkyně Karla Šlechtová ale loni prohlásila, že ministerská inspekce zjistila u některých dosud neukončených tendrů závažná pochybení. Obrátila se proto na Vojenskou policii. Mezi podezřelými zakázkami byl i nákup radiolokátorů.

  Její nástupce Lubomír Metnar pak před rokemv prosinci výběrové řízení kvůli pochybnostem zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády. Vojenská policie v letos červnu vydala rozhodnutí, kterým podezření odložila, protože nezjistila, že by byl spáchán trestný čin. V září pak izraelská strana poslala do Prahy novou nabídku, která byla prakticka stejná jako ta předchozí – 8 radarů za 3,5 miliardy korun.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media