Maďarsko koupí stíhačky Gripen

Vydáno 11.02.2003
Budapešť - Maďarsko koupí pro své armádní piloty stíhačky Jas-39 Gripen britsko-švédského konsorcia BAe-Systems/SAAB. Původně si Maďarsko chtělo letouny jen pronajmout na deset let. Podle nové rozšířené smlouvy se švédskými zástupci si však maďarská armáda všech 14 stíhaček i po vypršení pronájmu ponechá. Informoval o tom maďarský ministr obrany Ferenc Juhász s tím, že plán bude muset posvětit ještě vláda.  

Po vypršení pronájmu by všech 14 strojů mělo podle Juhásze zůstat maďarským pilotům již zdarma. Maďarsko však bude platit za pozemní zařízení k provozu letounů.

Celkem by pronájem stíhaček měl maďarskou státní pokladu přijít asi na 210 miliard forintů, tedy přes 20 miliard korun. Původní účet byl o 30 miliard forintů nižší.

Rozhodnutí, ponechat si stíhačky, však podle Juhásze nebylo zadarmo. Za vyšší částku by však konsorcium mělo Maďarsku dodat nejmodernější verzi stíhačky, která by měla být plně kompatibilní se standardy NATO a měla by být rovněž schopna tankovat za letu.

Právě to byl jeden z hlavních nedostatků, na který upozorňovali odborníci a například i odpůrci nákupu Gripenů pro českou armádu. Navíc se švédský dodavatel zavázal přivést do Maďarska investice v hodnotě 110 procent kontraktu.

Od nových stíhaček si Juhász slibuje splnění jednoho z důležitých kroků v modernizaci maďarské armády. Výzbroj pro letouny by  mělo Maďarsko koupit od Spojených států. Celkem by zbraně měly přijít na více jak 20 miliard forintů, tedy takřka tři miliardy korun.

Švédská strojírenská společnost SAAB by měla začít dodávat bojové letouny Jas-39 Gripen maďarské armádě už v listopadu roku 2004. Všech 14 strojů by měli mít maďarští piloti k dispozici v první polovině roku 2005.

Projekt Gripen se uchází o dodávky letounů i pro Slovensko či Polsko. Polská vláda by měla do konce dubna uzavřít s americkou společností Lockheed Martin vyjednávání o offsetových programech, které mají provázet dodávku 48 bojových stíhacích letounů.

Polští vyjednávači ale chtějí americkou společnost přesvědčit, aby zrušili méně výhodné nabídky a namísto nich připravili atraktivní investice včetně například moderních technologií. V opačném případě jsou připraveni opět vyjednávat s producentem britsko-švédského Jas-39 Gripen.

Britsko-švédské konsorcium se navíc od loňského léta uchází o zbrojní kontrakt v Brazílii. Velení brazilského vojenského letectva chce obměnit zastaralá letadla v horizontu tří let. Kromě BAe Systems/SAAB se o zakázku uchází i firma Lockheed Martin s letounem F-16 a společnost Dassault's Rafale.

Maďarsko bude druhou zemí, která stíhačky Gripen zakoupila. Jako první začali na strojích Jas-39 Gripen létat piloti jihoafrické armády.

inc (natoaktual.cz)