Má NATO dost sil proti teroru?

Vydáno 29.07.2005
Nedávné teroristické útoky na Londýn a egyptský Šarm aš-Šajch přiměly odborníky znovu zhodnotit způsoby, jimiž se lze terorismu bránit. Podle některých se NATO boji proti hrozbě terorismu přizpůsobilo. Podle druhých je v boji proti terorismu významnější role Evropské unie.  

Severoatlantická aliance od svého vzniku před skoro šedesáti lety fungovala jako nástroj kolektivní obrany, po rozpadu SSSR se postupem času strategie NATO přeměnila v koncept kolektivní bezpečnosti.

Že se NATO novým hrozbám úspěšně přizpůsobilo tvrdí například bývalý generální tajemník NATO George Robertson.

"NATO v 90. letech čelilo výzvě nových hrozeb, na něž reagovalo na summitu v Praze v roce 2002, kde rozšířilo své pole působnosti a přijalo nové závazky," řekl natoaktual.cz George Robertson

"NATO se rozšířilo a nové členské státy jsou jednoznačně méně úrodnou půdou pro konflikty. Aliance dále vytvořila nové Síly rychlé reakce (NATO Response Force – NRF), které představují 20 tisíc vojáků připravených během pár dní zasáhnout v případě nutnosti kdekoli na světě. V rámci NRF působí i jednotka chemické, jaderné a biologické ochrany, která  úspěšně vznikla pod vedením České republiky a kterou je možné v případě teroristické hrozby použít," říká Robertson.

Tato jednotka byla například použita při ochraně olympijských her v Aténách.

To ale není vše. NATO také již několik let provádí námořní protiteroristickou operaci ve Středomoří, kde lodě členských států aliance monitorují pohyb plavidel. "NATO se také snaží svými dohodami vytvářet prostředí, v němž by například nebylo možné, aby si potenciální útočníci kupovali zbraně," vypočítává Robertson.

Rozšiřují se i logistické a přepravní schopnosti aliance a v neposlední řadě NATO vede misi ISAF v Afghánistánu, která má za cíl stabilizovat zemi, která byla podhoubím terorismu. Podobně se NATO snaží zapojit i v Iráku při výcviku tamních ozbrojených sil.

Podle jiných ale aliance i přes transformaci na boj s nejnovější bezpečnostní hrozbou v podobě mezinárodního terorismu nestačí.

"Na boj proti mezinárodnímu terorismu je lépe vybavena Evropská unie, NATO v tomto ohledu zůstává stranou," uvedl pro natoaktual.cz britský expert na bezpečnostní politiku Allan L. Williams, bývalý prezident Atlantic Council Association (ATA), v reakci na červencové bombové útoky v Londýně.

Proti teroristům nelze bojovat klasickými nástroji kolektivní bezpečnosti, neboť se jedná o nezávislé jednotlivce, s nimiž navíc ani není možné vyjednávat. "Boj proti terorismu je založen na výzvědných a informačních službách i bezpečnostních složkách, zejména policii, a na sdílení informací těchto subjektů," vysvětluje Williams.

NATO žádné své výzvědné služby nemá, proto je podle Williamse v tomto ohledu důležitější Evropská Unie, která má například Interpol nebo může společně zavádět potřebnou legislativu.

 

pz natoaktual.cz