Výrobní, vývojový a zkušební závod pro bojová obrněná vozidla v Zalaegerszegu je společným podnikem německého koncernu Rheinmetall (51 %) a maďarského státu (49 %). Závod byl otevřen teprve v srpnu.
První bojové vozidlo Lynx, které tam z výrobní linky sjelo, je určeno pro maďarskou armádu a v současné době probíhá jeho uvedení do provozu. V polovině roku 2024 bude po komplexních kontrolách funkčnosti, výkonnosti a kvality předáno maďarským ozbrojeným silám.
„Rheinmetall neustále rozšiřuje své výrobní kapacity v Evropě, aby uspokojila rostoucí poptávku našich zákazníků a podpořila evropskou bezpečnost,“ uvedl v tiskové zprávě předseda výkonné rady společnosti Armin Papperger.
Maďarské ministerstvo obrany si v září 2020 objednalo celkem 218 nových pásových bojových vozidel pěchoty KF41 Lynx za 2 miliardy eur (přes 53 miliard korun). Německý výrobce se s vozidlem ucházel před časem také o podobnou zakázku v Česku. Vláda ale nakonec vybrala pro českou armádu obrněnec CV90 švédského výrobce BAE Systems Hagglunds.
Maďarsko v podle plánu v první fázi obdrží 46 bojových vozidel vyrobených v Německu. Dalších 172 vozidel má být vyrobeno přímo v Maďarsku. Ultramoderní závod v Zalaegerszegu má do budoucna umožnit vývoj a výrobu nejmodernějších kolových a pásových bojových obrněných vozidel pro maďarské ozbrojené síly.
Smlouva původně počítala se sedmi variantami bévépéčka Lynx KF41 pro maďarskou armádu: standardní bojové vozidlo pěchoty, velitelské vozidlo, průzkumné vozidlo, předsunuté dělostřelecké pozorovací vozidlo, minometné, polní ambulanci a vozidlo pro výuku řidičů. Jako další variantu ale bude Rheinmetall vyvíjet vozidlo protivzdušné obrany Lynx s věží Skyranger 30. Smlouva na koncepční vývoj této varianty byla podepsána před několika dny.
Kromě obrněnce Lynx KF41 má podnik v Maďarsku vyrábět také jednu z verzí moderního bojového tanku Panther KF51.