natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Libye odmítla příměří a obvinila NATO

  2. dubna 2011  22:11
  Libyjská vláda odmítla příměří a ukončení bojů s povstalci. Zároveň obvinila NATO, že letecké údery proti vládním silám jsou "zločinem proti lidskosti". Z přímých bojových operací se stahují Spojené státy, své letouny i válečné lodě však nechají v pohotovosti pro alianční velitele.  


  Americký Pentagon oznámil, že Spojené státy ukončily svou účast na leteckých operacích v Libyi. Letouny a válečné lodě ale zůstanou k dispozici NATO a budou moci být znovu nasazeny v případě náhlé změny situace. Na zajištění bezletové zóny se má podílet nově Švédsko. Parlament už v pátek rozhodl, že Švédsko vyšle do oblasti 8 stíhaček Jas-39 Gripen.

  Evropská unie oznámila, že je připravena zahájit na žádost OSN v Libyi humanitární vojenskou operaci.

  Libyjská vláda však takovou možnost odmítla s tím, že jde o "šílenství". Mluvčí Kaddáfího vlády také uvedl, že letecké údery pod velením NATO jsou "zločinem proti lidskosti" a že "někteří šílení a zločinečtí evropští premiéři a prezidenti vedou křížovou výpravu proti arabské muslimské zemi".

  Kaddáfího vláda zároveň odmítla příměří, které v pátek nabídla opozice. Povstaci vzkázali, že přistoupí na příměří, pokud Kaddáfího síly odejdou ze západolibyjských měst a nechají lidi svobodně se vyjadřovat. Podmínkou však bylo, že Kaddáfí musí odejít ze země.

  Kaddáfího jednotky dále pokračují v tvrdé ofenzívě u několika měst. Frontová linie na východě Libye byla podle agentury AFP se zastavila poblíž Brigy. Na západě země vládní jednotky ubírají povstalcům síly v Misurátě, když armáda už několikátý den město ostřeluje z tanků.

  Spojenecké nálety sice podle amerických zdrojů zničily už čtvrtinu Kaddáfího palebné síly, ale jeho jednotky počtem stále desetinásobně převyšují jednotky opozice. Povstalecké velení údajně začalo vyjednávat s Katarem o nákupu zbraní. Za ty chtějí povstalci platit ropou z území, která ovládají.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media