natoaktual.cz

Libye odmítla příměří a obvinila NATO

2. dubna 2011  22:11
Libyjská vláda odmítla příměří a ukončení bojů s povstalci. Zároveň obvinila NATO, že letecké údery proti vládním silám jsou "zločinem proti lidskosti". Z přímých bojových operací se stahují Spojené státy, své letouny i válečné lodě však nechají v pohotovosti pro alianční velitele.  


Americký Pentagon oznámil, že Spojené státy ukončily svou účast na leteckých operacích v Libyi. Letouny a válečné lodě ale zůstanou k dispozici NATO a budou moci být znovu nasazeny v případě náhlé změny situace. Na zajištění bezletové zóny se má podílet nově Švédsko. Parlament už v pátek rozhodl, že Švédsko vyšle do oblasti 8 stíhaček Jas-39 Gripen.

Evropská unie oznámila, že je připravena zahájit na žádost OSN v Libyi humanitární vojenskou operaci.

Libyjská vláda však takovou možnost odmítla s tím, že jde o "šílenství". Mluvčí Kaddáfího vlády také uvedl, že letecké údery pod velením NATO jsou "zločinem proti lidskosti" a že "někteří šílení a zločinečtí evropští premiéři a prezidenti vedou křížovou výpravu proti arabské muslimské zemi".

Kaddáfího vláda zároveň odmítla příměří, které v pátek nabídla opozice. Povstaci vzkázali, že přistoupí na příměří, pokud Kaddáfího síly odejdou ze západolibyjských měst a nechají lidi svobodně se vyjadřovat. Podmínkou však bylo, že Kaddáfí musí odejít ze země.

Kaddáfího jednotky dále pokračují v tvrdé ofenzívě u několika měst. Frontová linie na východě Libye byla podle agentury AFP se zastavila poblíž Brigy. Na západě země vládní jednotky ubírají povstalcům síly v Misurátě, když armáda už několikátý den město ostřeluje z tanků.

Spojenecké nálety sice podle amerických zdrojů zničily už čtvrtinu Kaddáfího palebné síly, ale jeho jednotky počtem stále desetinásobně převyšují jednotky opozice. Povstalecké velení údajně začalo vyjednávat s Katarem o nákupu zbraní. Za ty chtějí povstalci platit ropou z území, která ovládají.

inc natoaktual.cz
zpět na článek