Letouny MiG-21 skončí v červenci

Vydáno 19.05.2005
Staré stíhačky MiG-21 doslouží v červenci. V aliančním systému ochrany vzdušného prostoru NATINEADS je nové nadzvukové letouny Jas-39 Gripen ale nahradí už o měsíc dříve. Piloti na gripenech začnou nebe nepřetržitě střežit od poloviny června.  

"Počítáme s tím, že od poloviny června budou ve společném systému NATO operovat nové gripeny," uvedl Michal Prejzek z 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

Pro kolektivní systém vzdušné ochrany NATINEADS, který nepřetržitě střeží nebe prakticky nad celou Evropou, armáda podle velitele vzdušných sil Ladislava Minaříka nasadí dva nové stroje Jas-39 Gripen.

Dosud v systému působily až čtyři letouny MiG-21. Kvůli problémům s náhradními díly a zastaralosti migů armáda do pohotovosti stavěla více letounů. Armáda předpokládá, že nové gripeny by měly do služby nastoupit 15. června. "Jde o pravděpodobný termín, který se ale může změnit," konstatoval Michal Prejzek.

Podle velitele čáslavské základny Jiřího Vernera by bylo ideální, kdyby v osm ráno skončily migy a do služby okamžitě nastoupily gripeny. Na starých stíhačkách však budou piloti létat až do července, kdy letounům vyprší jejich životnost.

Systém NATINEADS se skládá z jednotlivých národních prvků protivzdušné obrany. Každý stát aliance má svou obranu, kterou nějak začleňuje do společného systému. V tom jde pak především o předávání informací o vzdušném prostoru, které každý stát do systému nepřetržitě dodává – od narušení prostoru přes stav civilního leteckého provozu až po meteorologické informace a plánované vojenské lety. - více zde

Radiolokační prostředky tak nepřetržitě sledují vzdušný prostor prakticky nad celou Evropou. Na vybraných základnách jsou v pohotovosti letky připravené v případě potřeby zakročit. Do systému je zapojeno i námořnictvo a pozemní vojsko.

Celý region zemí NATO je v systému NATINEADS rozdělen na základní oblasti a ty na další menší části. Česká republika spadá do severního regionu s velitelstvím v německém Ramsteinu. To má několik operačních center a těm pak podléhají konkrétní jednotky na letištích. Letouny, které jsou na čáslavské základně vyčleněny pro systém, podléhají přímo velení NATO.

Nové letouny pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika od Švédska pronajala na deset let přibližně za 19,6 miliard korun. Celkem budou mít vzdušné síly k dispozici 12 stíhaček Jas-39 Gripen C a dva dvoumístné cvičné letouny s označením D. V dubnu získaly české vzdušné síly prvních šest letadel, zbývajících osm dodá výrobce do srpna. - více zde

 

inc natoaktual.cz