natoaktual.cz

Beru to nesmírně vážně, říká první velitelka letadlové lodi

30. prosince 2020  15:16
Americké námořnictvo poprvé vybralo ženu, aby velela jedné z letadlových lodí. Zodpovědnost za více než třísetmetrové plavidlo USS Abraham Lincoln a přes 5 tisíc členů posádky převezme kapitánka Amy Bauernschmidtová v létě po dokončení potřebných školení. Původně pilotka námořních vrtulníků ještě do podzimu řídila výsadkové a transportní plavidlo USS San Diego.  
Amy Bauernschmidtová je první ženou, která bude velet americké letadlové lodi | foto: DVIDS
galerie Amy Bauernschmidtová je první ženou, která bude velet americké letadlové lodi Amy Bauernschmidtová je první ženou, která bude velet americké letadlové lodi Amy Bauernschmidtová je první ženou, která bude velet americké letadlové lodi Amy Bauernschmidtová je první ženou, která bude velet americké letadlové lodi Americké letadlové lodě USS Abraham Lincoln (CVN 72) a USS John C. Stennis (CVN... Skupina plavidel kolem amerických letadlových lodí USS Abraham Lincoln (CVN 72)... Start F/A-18E Super Hornet z paluby USS Abraham Lincoln (CVN 72) ve Středomoří Skupina plavidel kolem amerických letadlových lodí USS Abraham Lincoln (CVN 72)... Skupina plavidel kolem amerických letadlových lodí USS Abraham Lincoln (CVN 72)...

„Jsem neuvěřitelně poctěna, že jsem byla vybrána,“ uvedla Bauernschmidtová, když ji velení amerického námořnictva vybralo jako velící na letadlové lodi.

Bude první ženou v historii, která bude jednomu z jedenácti amerických „malých plovoucích měst“ s více jak pětitisícovou posádkou šéfovat.

„Ráda vedu námořníky a beru tuto odpovědnost nesmírně vážně,“ prohlásila.

Jmenování námořnictvo oznámilo 23. prosince s tím, že se Bauernschmidtová ujme velení v létě příštího roku poté, co dokončí nutný výcvik a školení, například ohledně jaderného pohonu letadlové lodi.

USS Abraham Lincoln (CVN-72) je letadlová loď třídy Nimitz, která působí v aktivní službě od roku 1989. ve výzbroji má 90 letadel a vrtulníků. Jedná se o pátou postavenou loď této třídy. Domovským přístavem je Norfolk ve Virginii.

Plavidlo přezdívané jako „Abe“ nebo „Black Pearl“ o délce 332,8 metru a výtlaku přes 105 tisíc tun pohánějí dva jaderné reaktory, které umožňují plout rychlostí přes 30 uzlů (56 km/h). Posádku tvoří 3 200 námořníků a 2 480 příslušníků leteckého personálu.

Plavidlo se zapojilo do řady amerických bojových operací v Arabském zálivu. Drží rekord v počtu dní nepřetržitě strávených na moři - 295. Příští rok bude k vidění v připravovaném volném pokračování legendárního hollywoodského trháku Top Gun: Maverick.

Zajímavostí je, že plavidlo při poslední modernizaci dostalo třicetitunovou kotvu z jiné americké letadlové lodi - legendární USS Enterprise (CVN-65). Ta byla vůbec první letadlovou lodí s jaderným pohonem a sloužila od roku 1961 až do 2017.

Bauernschmidtová pochází z Milwaukee ve Wisconsinu a v květnu 1994 patřila do první třídy absolventek námořní akademie poté, co Pentagon umožnil ženám sloužit na palubách bojových lodí a letounů. V roce 1996 získala kvalifikaci námořní pilotky.

Během své pilotní kariéry sloužila u několika vrtulníkových letek, například u protiponorkové jednotky „Wolfpack“ v San Diegu. Na kontě má více než 3 tisíce letových hodin a nasazení na palubě torpédoborce USS John Young na severu Arabského zálivu.

Do letošního října velela na výsadkovém a transportním plavidle USS San Diego. Předtím jako první žena tři roky sloužila jako výkonný velící důstojnice právě na letadlové lodi Abraham Lincoln. Působila také na americkém ministerstvu zahraničí jako vojenský poradce pro globální otázky žen.

inc natoaktual.cz
zpět na článek