natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Írán by mohl zaútočit na Blízkém východě, varují USA a posilují v regionu

  15. prosince 2020  10:06
  Americká armáda je v pohotovosti kvůli možnému íránskému útoku na Blízkém východě. Pentagon proto v oblasti posiluje vojenskou přítomnost. Obavy pramení z toho, že by Teherán mohl využít situace během období předávání amerického prezidentského úřadu a současného stahování vojáků z Afghánistánu a Iráku.  

  Letoun E/A-18G Growler pro elektronický boj přistává na palubě letadlové lodi USS Nimitz v Arabském zálivu | foto: U.S.NAVY

  S blížícím se výročím amerického atentátu na velitele íránských revolučních gard Kásema Solejmáního (3. ledna 2020 v iráckém Bagdádu) by Teherán podle Pentagonu mohl situaci využít a podniknout útok na americké či koaliční jednotky v oblasti.

  Napětí v regionu se navíc zvýšilo po nedávném atentátu na významného íránského íránského jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha na sklonku listopadu. Írán ze smrti svého předního vědce a podle Západu šéfa výzkumu jaderných zbraní obvinil USA a Izrael. Prezident Hasan Rúhání i nejvyšší duchovní vůdce země ajatolláh Alí Chameneí pohrozili odvetou.

  Pentagon už do oblasti převelel dvojici bombardérů B-52 Stratofortress, z amerických základen v Evropě přeletěla jedna stíhací letka letounů F-16 a do oblasti byla také nasměrována letadlová loď Nimitz.

  Ta má v oblasti hlídkovat do doby, než Američané dokonči stahování sil z Iráku a Afghánistánu. Cílem posílené americké vojenské přítomnosti v oblasti má být odradit Teherán od jakékoliv útočné akce.

  „Nevyhledáváme konflikt, ale musíme zaujmout obranné pozice, abychom byli připraveni reagovat na jakékoliv nepředvídané události nebo se bránit případnému útoku,“ komentoval přípravy generál Frank McKenzie, velitel amerického Centrálního velitelství (CENTCOM), které má operace v oblasti na starosti.

  Posílená mise, včetně krátkodobé dislokace bombardérů B-52, je podle něj navržena tak, aby odradila všechny potenciální protivníky od případných akcí.

  Důvody k obavám Washingtonu z možné íránské agrese podle prestižního magazínu Politico potvrzují například bojové přípravy proíránských milicí v Iráku, které opět začaly ke svým akcím využívat balistické rakety.

  Těmi naposledy ozbrojenci útočili na základny v Iráku právě před rokem v odvětě za zabití velitele íránských revolučních gard Kásema Solejmáního. Při útocích bylo tehdy zraněno 11 amerických vojáků. NATO kvůli hrozbě na čas přerušilo svou výcvikovou misi irácké armády.

  Hlavní vojenský stratég Teheránu byl zabit 3. ledna 2020 při cestě automobilem u bagdádského letiště. Precizní úder provedly americké bezpilotní letouny na přímý příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media