natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nákaza na letadlové lodi má první oběť, další plavidla jsou v ohrožení

  14. dubna 2020  12:10,  aktualizováno  13:10
  Propuknutí nákazy covid-19 na palubě americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt má první oběť. Nakaženo je dalších 585 členů posádky. Amerického námořnictvo připustilo, že se snaží zabránit rozšíření nového koronaviru i na dalších dvou letadlových lodích, připravujících se vyplout na moře.  

  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt | foto: DVIIDS

  Americké námořnictvo potvrdilo, že v pondělí zemřel na následky onemocnění covid-19 jeden ze členů posádky letadlové lodě USS Theodore Roosevelt, kotvící od konce března na Guamu.

  FOTOGRAFIE

  Opatření proti šíření koronaviru u posádky francouzské letadlové lodě Charles...
  Opatření proti šíření koronaviru u posádky francouzské letadlové lodě Charles...
  Opatření proti šíření koronaviru u posádky francouzské letadlové lodě Charles...
  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt

  Od soboty byl kvůli vážnému stavu hospitalizován na jednotce intenzivní péče vojenské nemocnice na ostrově. Pozitivně testován na nový koronavirus byl 30. března.

  „Celé ministerstvo obrany je hluboce zarmouceno ztrátou našeho prvního příslušníka ve službě,“ řekl v reakci ministr obrany Mark Esper.

  Z více jak 5 tisíc členů posádky bylo otestováno přes 92 procent lidí. Nakažených je 585 námořníků. Negativní výsledek testu mělo 3 921 členů posádky. Přes 4 tisíc námořníků bylo z paluby letadlové lodi přemístěno na břeh do karantény a na místě zůstává převážně jen personál nutný pro zajištění fungování plavidla a dezinfekci. Nákaza se na loď dostala zřejmě během nedávné zástavky ve Vietnamu.

  Odvolaný kapitán se možná vrátí

  Šéf Pentagonu Esper v pátek připustil, že by se velení zasažené letadlové lodě mohl znovu ujmout nedávno odvolaný kapitán Brett Cozier. Toho zbavil velení náměstek ministra obrany pro námořnictvo Thomas Modly, když se kapitán po připlutí na Guam obrátil na minimálně dvacítku lidí z Pentagonu e-mailem o pomoc se zamezením šíření nákazy s doporučením, že je nutné poslat do karantény většinu posádky a evakuovat ji z lodi s tím, že „námořníci nemusejí umírat“.

  V té době byla nákazy prokázána u 114 členů posádky letadlové lodi.

  Modly obvinil Coziera s šíření paniky a nedodržení posloupnosti velení. Sklidil však za to ostrou kritiku a sám o pár dní později rezignoval.

  Námořnictvo je podle údajů Pentagonu koronavirem zasaženo nejvíce ze všech složek amerických ozbrojených sil. Celkově ministerstvo obrany registruje k pondělku 2 941 případů nákazy u aktivních příslušníků napříč armádou, z toho 1 056 případů se týká námořnictva.

  Zástupce společného štábu sboru americký náčelníků John Hyten varoval, že námořnictvo by mělo být připraveno na možnou situaci, že ohniska nákazy mohou propuknout na více plavidlech. „Máme na moři velmi mnoho lodí... Myslet si, že se to nemůže stát, není dobrý způsob plánování,“ uvedl Hyten během tiskové konference v Pentagonu.

  Další dvě plavidla jsou v ohrožení

  A námořnictvo připustilo, že nebezpečí šíření koronaviru se snaží už nějakou dobu zabránit i na svých dalších dvou letadlových lodích. V přístavu Bremerton ve státě Washington byl do izolace z lodi přesunut jeden námořník letadlové lodi USS Nimitz poté, co se u něj projevily příznaky onemocnění. Další člen posádky byl pozitivně testován během nucené karantény poté, co se vrátil z dovolené.

  Dvoutýdenní nucenou karanténou prochází na břehu také zhruba tisícovka námořníků z letadlové lodi USS Ronald Reagan v japonském přístavu Jokusuka. Mluvčí námořnictva Samuel Boyle potvrdil, že na lodi byl zaznamenán „malý počet případů“, ale přesný počet neupřesnil.

  Šíření nákazy na své vlajkové lodi se snaží zvládnout také Francie. V neděli se předčasně vrátila do mateřského přístavu v Toulonu letadlová loď Charles de Gaulle, kde se objevilo 40 případů nákazy novým koronavirem.

  Všech 1 900 členů posádky lodi i námořníci z doprovodných plavidel jsou v karanténě. „Hlavním cílem je zdraví námořníků a ochrana jejich rodin a spoluobčanů,“ uvedlo v prohlášení francouzské námořnictvo.

  Důkladnou dezinfekcí prošly i letouny, se kterými piloti přeletěli před přistáním lodi na pevninu. Kompletní dezinfekcí projdou také plavidla poté, co budou do karanténní izolace postupně převezeni všichni členové posádek.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)