Letadla přilákala na Dny NATO 54 tisíc lidí, Turci pobavili češtinou

21. září 2013  11:46,  aktualizováno  18:36
Burácející stíhačky, střílející tanky nebo přestřelky zásahových komand přilákaly v sobotu na Dny NATO v Ostravě na mošnovském letišti podle policie 54 tisíc lidí. A to i přes chladné a deštivé počasí. Viděli například i ukázku tankování za letu nebo akrobacii vrtulníků.  
Obří letoun An-124 Ruslan v obležení návštěvníků Dnů NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Elitní voják ze 102. průzkumného praporu na Dnech NATO v Ostravě Zásah policejních protiteroristických jednotek na Dnech NATO v Ostravě Letoun Eurofighter Typhoon rakouského letectva na Dnech NATO v Ostravě Letoun L-159 Alca na Dnech NATO v Ostravě Úder dělostřestřelectva na Dnech NATO v Ostravě Seskok výsadkářů na Dnech NATO v Ostravě Vystoupení akrobatické skupiny Turkish Stars na Dnech NATO v Ostravě Vystoupení akrobatické skupiny Turkish Stars na Dnech NATO v Ostravě Vystoupení akrobatické skupiny Turkish Stars na Dnech NATO v Ostravě

Doslova v obležení tisíců lidí byl po celý den obří transportní letoun An-124 Ruslan. Zájem překvapil i samotnou posádku stroje.

Mezi nejatraktivnější patřila například ukázka simulovaného tankování dvou gripenů za letu přímo nad dráhou letiště. Ukázku tankování za letu předváděly dva české letouny Jas-39 Gripen spolu se švédským tankerem C-130.

Jaroslav Tomaňa, který pilotoval jeden z Gripenů, řekl, že tento úkon patří k těm komplikovanějším. "Představte si, že za letu, kdy letíte za tankerem, tak musíte trefit koš, který má průměr 65 centimetrů, to znamená poloměr 35. Když se spojíte s tím tankerem, tak ten koš máte v úrovni někde kabiny, je vzdálený asi 37 centimetrů od hrany kabiny," řekl Tomaňa. Pilot podle něj při finální fázi spojování musí dělat opravdu velmi jemné korekce v rozmezí 10 - 15 centimetrů.

Česká armáda má v současné době čtyři piloty, kteří jsou schopni tento náročný úkon provádět, další dva jsou ve výcviku.

V osmihodinovém programu se dále objevil například společný průlet taktických letectev České a Slovenské republiky nebo česká premiéra španělské akrobatické vrtulníkové skupiny Patrulla ASPA.

Mohutný potlesk diváků sklidila aktobatická skupina Turkish Stars i díky živému komentáři jednoho ze členů skupiny, prokládanému naučenými českými větami. "Podívejte se doprava, to je pecká," žhavil diváky a vysvětloval letové prvky Bülant Savas.

V pozemních ukázkách se prezentovala těžká vojenská, policejní i záchranářská technika, ale také speciální zásahové jednotky policie, celníků, vězeňské služby a dalších elitních útvarů.

"Jsme velmi spokojeni s dnešním průběhem akce. Těší nás, že i v tak ne příliš příznivém počasí si k nám našlo cestu tolik diváků," komentoval první den akce Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které akci organizuje. V neděli bude program totožný.

S dopravou to letos bylo mnohem lepší

Automobilů na silnicích kolem letiště bylo sobotního rána méně než v předchozích letech, a tak dopravní komplikace jsou menší, než pořadatelé očekávali.

"Nejspíš vzhledem k počasí jede na akci méně aut než loni. Kolony se prakticky netvořily," řekl ČTK operátor speciální policejní linky. Po skončení akce v 17 hodin se však ucpal výjez z velkého veřejného parkoviště u letiště. Policie dopravu korigovala, podle účastníků se dalo jet krokem.

Loni akci, na kterou je vstup zdarma, během dvou dnů navštívilo zhruba 208 000 lidí.

Po mnoha letech, pravděpodobně poprvé od rozdělení Československa, mohli lidé vidět společný průlet českého a slovenského letectva. Vojáci si tím připomněli 20. výročí vzniku vzdušných sil obou samostatných států. "Určitě děláme průlety, ale ty jsou v rámci některých cvičení," řekl velitel Vzdušných sil Armády ČR Libor Štefánik.

Letošní ročník Dnů NATO v Mošnově je podle něj pro diváky zajímavý například tím, že zde armáda ukazuje přes 80 typů letecké techniky. "Chceme ukázat lidem, kteří sem přijdou, umění našich pilotů, techniků a dalších odborností. Dále bychom rádi poukázali na to, že armáda není jakýmsi ostrovem, který nekomunikuje se světem. Je to spolupráce armády a integrovaného záchranného systému, je to spolupráce vzdušných sil a pozemních sil," řekl Štefánik.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.